ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:19

Rusya'da kışlalar duşakabinlerle donatılacak

Rusyada kışlalar duşakabinlerle donatılacak


Rusya Savunma Bakanlığı, yıl sonuna kadar orduya ait tüm kışlaları duşakabinlerle donatacak. Rus askeri kışlalarda, eski Sovyet ve Çarlık Rusyası döneminde olduğu gibi haftada 1 kere toplu olarak banyo yapılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “2013 yılının sonuna doğru tüm askeri kışlalarda duşakabinler yapılacak. İlgili talimat verildi. Duşakabinleri sayısı yaklaşık 50 bin olacak.” dedi.

Daha önce Rusya Federal Özel İnşaat kurumu (Speçstroy) Başkanı Grigori Naginski de tüm askeri kışlalarda duşakabin sistemi kuracakları duyurusunu yapmıştı. Naginski, “Asker tüm hafta boyu elini yüzünü yıkıyor, sadece Cumartesi günleri toplu olarak banyoya gidiyor. Şimdi amacımız ev koşullarına daha yaklaşmak.” açıklamasında bulunmuştu.

Yeni Bakan Şoygu, geçen ay orduda modernizasyon çalışmaları bağlamında şapka ve çorap devrimleri de başlatmıştı. Bu çalışmalara göre, tüm kulakları kapatan ve Rus ordusu ile sembol haline gelen “uşankaların” yerini modern şapkalar alacak.

Şoygu, askerlerin soğuk hava şartlarından korunmak için ayaklarını sardıkları ve ‘portyanka’ olarak adlandırdıkları dörtgen kumaşların yerine çağdaş çorap giymeleri talimatında da bulunmuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER