ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:26

Rusya’da hayvan severlerden “kontrol” protestosu


Rusya’nın başkenti Moskova’da, sokak hayvanlarının sayılarını kontrol altına alınmasıyla ilgili bir yasa önerisini protesto etmek için 500 kadar hayvan sever, parlamento önünde bir araya geldi. Hayvan severler St. Petersburg ve diğer kentlerde de sokak hayvanlarının toplanarak kontrol altına alma çalışmalarını protesto etti.

Yasa tasarısına göre, federal bölge sınırları içerisinde sahibi olmayan köpek ve kedilerin sayılarını kontrol altına almak için “imha işlemi” yapılabilecek.

Önümüzdeki dönemde çıkarılması düşünülen yasa tasarısını ellerindeki pankartlarla protesto eden eylemciler, Rusya Devlet Duma'sı Başkanı Sergey Narışkin’e tasarının geri çekilmesi için dilekçe verdi.

Protesto sırasında Rus basınına açıklama yapan hayvan hakları savunucusu Yelena Nadyozkina, hayvanları toplama ve ardından imha etmenin barbarlık olduğunu ifade etti.

Bazı tahminlere göre, başkent Moskova’da 25 bin sokak köpeği olduğunu belirten Nadyozkina, günümüzde bu hayvanları öldürmenin 2 yıla kadar hapis cezası içerdiğini ancak yasanın çok nadir kullanıldığını kaydetti.

Hayvan haklarının korumak için yeni bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu belirten hayvan hakları koruyucusu, “Hayvanları cezalandırmamamız gerekiyor. Hayvanlara zarar verenlere ağır para cezası uygulanması için kampanya başlatıyoruz. Benzer bir dilekçeyi de, Rusya’nın 30 ayrı şehrindeki milletvekillerine göndereceğiz.” şeklinde konuştu.

Shakalin haber portalı, yıl başından bugüne kadar 563 sokak köpeğinin 539’unun toplandığını açıkladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER