ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 16:17

Rusya'da emekli albay'ın darbe planı


Rusya'da emekli Albay Leonid Habarov’un ülkenin Yekaterinburg kentinde silahlı isyan çıkarmayı planladığı iddia edildi. Habarov’a ait olduğu iddia edilen azınlıklara yönelik ölüm listesi yayınlandı.

Komsomolskaya Pravda gazetesi, Habarov’un iki arkadaşıyla birlikte 23 Ocak’ta mahkeme karşısına çıkacağını yazdı. Gazete, Habarov’un isyan ve darbe planıyla ilgili ajandasına da ulaştı. Albay Habarov ve iki arkadaşı 19 Temmuz 2011’de darbe planı suçlamasıyla tutuklanmışlardı.

Gazete darbe girişimcilerinin plan ve mühimmatlarının yer aldığı bilgileri de yayınladı. Haberde, ele geçirilen not defterinde “kurşuna dizilecek kişilerin” listesinin bulunduğu belirtildi. Listenin başında Yekaterinburg Musevi Hahamı Zelik Aşkenazi, Musevi dernekleri başkanları Mihail Oştrah ve liya Haçkeleviç yer alıyor. Listede kentteki çoğu Kafkas kökenli olmak üzere etnik diaspora dernek başkanlarının isimleri yer aldı.
Elektrik trafolarını patlatarak panik oluşturacaklardı

Rus güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonda planla ilgili silah ve mermiler ele geçirildi. Haberlerde, İçişleri Bakanlığı’na ait silah deposunun öncelikle ele geçirilecek yerlerin başında yer aldığı ifade edildi.

Komsomolskaya Pravda, “İsyancılar kentte çok sayıda yandaş toplayarak Moskova’ya hareket etmeyi ve orada da binlerce yandaşının kendilerine katılacağını düşünüyordu.” bilgisini verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER