ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 14:50

Rusya70 bin yabancının ülkeye girişini yasakladı

Rusya70 bin yabancının ülkeye girişini yasakladı


Rusya Federal Göçmen Servisi (FMS) Başkanı Konstantin Romodanovski, yasaları ihlal ettikleri gerekçesi ile 70 bin yabancının ülkeye girişini yasakladıklarını açıkladı.

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan FMS Başkanı, “Son 3-4 yıl içinde Rusya’ya yaklaşık 70 bin yabancının girişini yasakladık. Çok yoğun bir çalışma yürütülüyor.” dedi. Sadece 2012’de girişi yasaklanan yabancıların sayısı 55 binin üzerinde.

Ülkeye girişi yasaklananlara yönelik herhangi bir affı desteklemediklerini kaydeden Romodanovski, “Ben FMS Başkanı olduğum sürece bu olmayacak. Tren garlarında yaşadıklarımızı Allah biliyor.” dedi.

Rusya’da 10,8 milyon yabancı bulunduğunu, bunlardan 3,2 milyonunun yasal olarak çalıştığını kaydeden FMS Başkanı, “3,7 milyon sağlık, eğitim ya da diğer gerekçelerle bulunuyor. 3 milyondan fazla kişi ise Rusya’ya yasal olarak giriş yapmış. Ancak burada yasal olmayan şekilde çalışıyorlar.” bilgisini verdi.

Çoğunluğu Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan olmak üzere eski Sovyet ülkelerinden her yıl milyonlarca kişi Rusya’ya çalışmak için geliyor. Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında vizesiz seyahat imkanı bulunuyor. Rusya 2015’e kadar bu ülkelere yönelik de yurt dışı pasaportu uygulamasına geçmeye çalışıyor.

FMS Başkan Yardımcsı Anatoli Fomenko daha önce yaptığı açıklamada Rusya’da 10,5 milyon civarında yabancı göçmenin bulunduğunu, bunların 2,5 milyonun Özbekistan vatandaşı olduğunu açıklamıştı. Rusya’da 1,3 milyon Ukrayna, 1,1 milyon Tacikistan, 500 binin üzerinde Kırgızistan ve 500 binin üzerinde Moldova vatandaşı geçici işlerde çalışıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER