ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 14:16

Rusya ve Türkiye’ye “Kafkasya’da işbirliği” çağrısı

Rusya ve Türkiyeye “Kafkasyada işbirliği” çağrısı


 Moskova’da düzenlenen “Güney Kafkasya: Yeni Jeopolitik Gerçekler” konulu uluslar arası forumda Rus, Azeri ve Ermeni uzmanlar bölge sorunlarının çözülmesiyle ilgili konuları masaya yatırdı.

Moskova Devlet Üniversitesi (MGU) ve Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansının ortaklaşa düzenlediği konferansa yaklaşık 40 uzman katıldı. Açılış konuşması yapan VK ajansı Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Vlasov, 2013 yılında Güney Kafkasya’da hareketli dönemler yaşanacağına işaret ederek, “Sonbahar ayında Azerbaycan ve Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Şubat ayında Ermenistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu. Tekrar seçilen Serj Sarkisyan’ın siyasetinde yeniden yapılandırma hissediliyor. Bölgede 2 siyasi inisiyatif söz konusu. Rusya’nın formüle ettiği Avrasya projesi ve Avrupa Birliği’nin “Doğu Ortaklığı” formülü. Burada batının, Rusya’nın Güney Kafkasya’daki politikalarına karşı koyduğuna ilişkin çabalarını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Rusya Bilimler Akademisi Avrupa Enstitüsü uzmanı Alla Yazıkova, ABD’nin bölgede Rusya’nın etkisini azaltmak için politikalar uyguladığını kaydetti. Bölgeye AB’nin ilgi duyduğunu ifade eden Yazıkova, Moskova’nın bu koşullar bağlamında Güney Kafkasya ülkeleriyle yeni yaklaşım politikaları geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Rusya’ya bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Kuzey Osetya eski cumhurbaşkanı, Rusya Dış İlişkiler Konseyi üyesi Aleksandr Dzasohov, bölge ülkeleri arasındaki diyalogun artırılmasının daha önemli olduğunu savundu. Ermeni uzman Aleksandr İskenderyan, Avrupa ve ABD’nin Güney Kafkasya sorunlarına Rusya’da daha fazla ilgilendiğini belirterek eleştiride bulundu.

VK ajansı Avrupa Bürosu Başkanı Orhan Settarov, Rusya ve Azerbaycan’ın terörle mücadelede başarılı işbirliği sergilediğini belirtti.

Trend haber ajansı Rusya Yayın Dairesi Başkanı Seymur Aliyev, Azerbaycan’ın başarılı ekonomik politikalar sayesinde yurt dışında önemli projelere imza attığını kaydetti. Aliyev, ekonomik başarının diğer alanları da olumlu etkileyeceğini savundu.

RUSYA VE TÜRKİYE’NİN İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMA POTANSİYELİ VAR

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan Vlasov, Türkiye’nin bölgenin sorunlarının çözülmesinde rol oynadığını kaydederek, “Son 6 ayda Türkiye’nin Güney Kafkasya politikaları daha dengeli. Rusya ve Türkiye, bölge sorunlarının çözülmesi için ekonomik projeler önermeli. Ki projeler Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’ın ilgisini çekmeli. Rusya ve Türkiye bölge sorunlarının çözülmesinde önemli rol oynamalı.” çağrısında bulundu.

Rusya’nın Karadeniz’de yaptığı sürpriz askeri tatbikata değinen Vlasov, “Bu Amerika’nın son zamanlarda Rusya sınırlarına yakın alanlar dahil bazı bölgelerde yaptığı faaliyetlere karşılık anlamında. Türkiye’nin Karadeniz’de Rusya ile işbirliğine gelince, ortak çalışmalar var. Fakat daha çok ortak işler yapabiliriz. Çünkü bunun için her iki tarafın potansiyeli var. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi iradesi de var bunun için. Genelde, Rus-Türk ilişkilerinin potansiyelini yüksek değerlendiriyorum. Hem ekonomi ilişkiler hem de bölgesel güvenliği ile ilgili.” dedi.

ABD VE AB KAFKASLARIN İÇ SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İLE İLGİLİ DEĞİL

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Orta Doğu uzmanı Yevgeni Bahrevski de, Güney Kafkasya sorunlarının çözülmesinde Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan gibi 3 ana oyuncunun yanı sıra, Rusya, Türkiye ve İran’ın da rol oynaması gerektiğini söyledi. Bahrevski, “Çünkü Kafkasya öyle bir coğrafya ki, sınırı Rusya, Türkiye ve İran’ı da kapsamakta. Özellikle bölgede sorunların çözülmesinde Rusya ve Türkiye’nin görüşü göz önünde bulundurulmazsa, bu durumda çözümün başarı olasılığı çok düşük ve geleceği yok. Güney Kafkasya ülke liderlerinin görüşerek sorunları çözemediğinin tanığı oluyoruz. Eğer Rusya, Türkiye ve İran bu konuda mutabık kalırsa, o zaman sorunlar çözülür. ABD ve Avrupa Birliği gibi ülkelerin Güney Kafkasya’da kendi ekonomik çıkarları var, ama onlar bölgenin iç sorunlarının çözülmesine ilgi duymaz. ABD ve AB’nin bu misyona soyunması arzu edilen neticeyi vermez.” değerlendirmede bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER