ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 14:12

Rusya ve İsrail, Suriye için toplanıyor

Rusya ve İsrail, Suriye için toplanıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Suriye krizi biraraya getiriyor.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 14 Mayıs'ta Suriye krizi ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri ele alacak.

Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada, “Liderler ikili konularla ilgili ilişkileri ele alacak. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve öncelikle de Suriye krizi gündemin öncelikleri arasında.” denildi.

İsrail makamlarından Ria Novosti’ye yapılan değerlendirmede, “Netanyahu Rusya’yı ziyaret edecek. Ana gündem Suriye’ye yapılan silah ihracatı…” bilgisi yer aldı.

Putin ve Netanyahu’nun Karadeniz tatil kenti Soçi’de yapacakları görüşmede, Suriye’ye satışı yapıldığı iddia edilen S-300 füzelerinin sevkiyatı ile ilgili konu ele alınacak.

Suriye’nin Rusya ile 2010’da S-300 füze savunma sistemleri alımı ile ilgili anlaşma imzaladığı ve 900 milyon dolarlık ödeme yaptığı ile ilgili soruya cevap veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’ye yeni bir silah satışı olmadığını, eski kontratların yerine getirildiğini söylemişti. Ancak Lavrov, S-300’lerin Suriye’ye sevkiyatı konusunda net bir yanıt vermedi.

İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırısı sonrası, Putin ve Netenyahu 6 Mayıs’ta bir telefon görüşmesi yapmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER