ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 13:33

Rusya ve AB vize muafiyetinde son aşamada


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Avrupa Birliği arasında sürdürülen vize muafiyeti ile ilgili müzakerelerde son aşamaya gelindiğini söyledi.

Varşova’da Almanya ve Polonya Dışişleri Bakanları ile görüşmesinin ardından basının sorularını yanıtlayan Lavrov, “Konu şu an Avrupa Komisyonu ve müzakereleri sürdüren Rus yetkililerin önünde. Onlar son aşamaya geldi.” dedi.
Zaman konusunda herhangi bir tahminde bulunamayacağını söyleyen Lavrov, varılacak mutabakat metnini iç hukuka uygun olarak en kısa sürede imzalayacaklarını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski de Rusya ve AB ülkeleri arasında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasını desteklediklerini ifade etti.

Moskova, Avrupa Birliği ile vizelerin kaldırılmasına öncelik veriyor. 2010’da gerçekleşen Rusya-AB zirvesinde Moskova taslak anlaşmayı imzalamıştı. Brüksel vizelerin kalkması durumunda yasal olmayan göç ve suç oranlarının artmasından endişe ediyor.

AB ülkeleri ile 1 Haziran 2007’de vize kolaylığı anlaşması imzalayan Rusya 2008’den bu yana da vize muafiyeti ile ilgili görüşmeleri sürdürüyor. Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan savaş nedeni ile Brüksel, müzakereleri yavaşlatmıştı.

Avrupa Birliği vizelerin ne zaman kaldırılacağı konusunda tarih vermezken; Rusya, 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’na kadar vizesiz dönemin başlamasını istiyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER