ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 16:32

Rusya: Vatandaşlarımızı korumak için Kırım’a asker gönderebiliriz

Rusya: Vatandaşlarımızı korumak için Kırıma asker gönderebiliriz


Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya vatandaşlarını korumak için Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne sınırlı sayıda asker gönderilebileceğini açıkladı.

Kırım hükümetinin Rusya’dan, güvenlik yardımı çağrısına olumlu cevap verilmesi gerektiğini kaydeden Matviyenko, sınırlı sayıda birliğin Karadeniz Filosu’nu ve Kırım’da bulunan Rusya vatandaşlarının güvenliğini sağlayabileceğini ifade etti. Parlamento Başkanı kararın başkomutan olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ait olduğunu da hatırlattı.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin de Putin’e çağrıda bulunarak Kırım’da durumun istikrara kavuşması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Narışkin, parlamentonun Kırım halkının hukuksuz ve şiddet ortamından korunması için tüm kaynaklar kullanılarak gerekli tedbirleri alması yönünde bir karar kabul ettiklerini ifade etti.

KIRIM’DA REFERANDUM 30 MART’A ALINDI

Ria Novosti haber ajansının haberine göre Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Cumhuriyetin daha otonom bir yapı olması için yapılacak referandumun 30 Mart’ta yapılacağını söyledi. Kırım Tatarlarına güven teminatı veren Aksenov, anlaşmazlık durumunu dikkate alarak referandumla ilgili süreci hızlandırma kararı aldıklarını belirtti. Referandum için daha önce 25 Mayıs tarihi belirlenmişti.

Rusya’nın Sivastopol’da bulunan deniz üssüne 6 bin civarında asker gönderdiği, bunların bir kısmının da Kırım’da kamu binaları ve stratejik noktalarda görev aldığı ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER