ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2014 Çarşamba 10:10

Rusya, Ukrayna ve Ateşkes

Rusya, Ukrayna ve Ateşkes

Rusya ve Ukrayna devlet başkanları, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan çatışmaların bitmesi için ateşkese sadık kalınması konusunda fikir birliğine vardı.


Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Ukrayna'nın doğusunda ateşkese tamamen riayet edilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldığı bildirildi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Ateşkesin tamamen sağlanmasının gerektiğinin dile getirildiği belirtilen görüşmede taraflar, ülkenin doğusunda ağır silahların da kullanıldığı silahlı saldırıların durdurulması gerektiği konusunda mutabık kaldı. Açıklamada, Brüksel'de Rusya ile Ukrayna arasında yapılan doğalgaz konusundaki istişareler çerçevesinde, Poroşenko ve Putin'in de fikir alışverişinde bulunduğu bildirildi.

Ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk kentindeki bir kimya fabrikasında büyük bir patlama meydana gelmiş, ayrılıkçılar da bu patlamada Ukrayna ordusunu sorumlu tutarken, Ukrayna resmileri de, söz konusu patlamanın Rus yanlısı ayrılıkçıların kimya fabrikasına ait tesislerde patlayıcı maddeler üretirken meydana geldiğini ileri sürmüştü.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER