ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2014 Perşembe 15:07

Rusya Ukrayna uçağını düşürdü

Rusya Ukrayna uçağını düşürdü

Ukrayna ordusu, Rusya’nın Ukrayna’ya ait bir savaş uçağını düşürdüğünü iddia etti.


Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya ait bir savaş uçağını düşürdüğü belirtildi.

Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı militanlara karşı operasyon düzenleyen SU-25 tipi Ukrayna savaş uçağının Rusya tarafından düşürüldüğü iddia edildi. Ukrayna ordu sözcüsü Andriy Lyşenko, uçağın dün gece bir Rus füzesi tarafından düşürüldüğünü söyledi. Ukraynalı yetkili Lyşenko, uçağın pilotunun ise kurtulmayı başardığı belirtildi.

RUSYA'YA YENİ YAPTIRIM KARARI

Obama yönetimi ise, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunu istikrarsızlaştırmaya dönük devam eden faaliyetleri ve Kırım'ı işgaline yanıt olarak, finansal hizmetler, enerji, silah ya da bağlantılı materyallerle ilgili sektörlere ait kuruluşlara ve Ukrayna'nın egemenliğini baltalayan ya da Ukraynalıların mülkünü haksız zimmetine geçirenlere yönelik geniş kapsamlı yaptırımların getirildiği" belirtildi.

PUTİN: İLİŞKİLERİ ÇIKMAZA İTER

ABD'nin yeni yaptırım kararlarına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den tepki gecikmedi. Putin, "Yaptırımlar, Rusya-Amerika ilişkilerini çıkmaza iter, çok ciddi kayıplara neden olur" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da, ABD'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Moskova'nın şantaja tahammül etmeyeceği ve cevap verme hakkını saklı tuttuğu" belirtildi. 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER