ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 07:18

Rusya-Ukrayna hattında 'doğalgaz' savaşı başladı, kış zor geçebilir

Rusya-Ukrayna hattında doğalgaz savaşı başladı, kış zor geçebilir


Rusya ve Ukrayna arasında fiyat anlaşmazlığı yüzünden doğalgaz savaşı yeniden başladı. Kasım ayında Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı planlayan Kiev’le Moskova hattında esen soğuk rüzgarlar, yaklaşan kış aylarında Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde doğalgaz sıkıntısına neden olabilir.

Rus televizyonuna konuşan Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, Rusya ile 2009’da imzalanan doğalgaz anlaşmasının yeniden gözden geçirilmemesi durumunda, bu ülkeden doğalgaz alımını tamamı ile durduracaklarını söyledi.

Ukrayna’nın ithal doğalgaz tüketimini azalttığını, enerji verimliliğini artırma ve alternatif enerji kaynaklarına yönelme programları olduğuna değinen Azarov, “Ukrayna, bu fiyatlardan daha fazla doğalgaz alımı yapamaz. Biz Rusya’dan doğalgaz alımını azaltıyoruz. Azaltmaya devam edeceğiz. Bu boş bir tehdit değil. Önümüzdeki 10 yıllık bir dönemde uzun olsa da Ukrayna, Rusya doğalgaz bağımlılığından kurtulacak.” tehdidinde bulundu.

Ukrayna enerji şirketi Naftogaz ile Rus enerji şirketi Gazprom arasındaki anlaşmanın Kiev’in tek taraflı olarak anlaşmadan çıkamayacak şekilde yapıldığı eleştirisi getiren Azarov, “Rusya anlaşmayı ihlal ettiğimizi düşünüyorsa mahkemeye versin. Biz bu anlaşmanın hukuka aykırı olduğunu kanıtlamaya hazırız.” dedi.

Azarov’un tehdidine Rusya’nın cevabı ise gecikmedi. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in basın sözcüsü Natalya Timakov, tek taraflı olarak Ukrayna’nın anlaşmayı iptal etmesinin Kiev açısından sonuçları olacağını söyledi. Timakov, “Ukraynalı ortaklarımız böyle bir açıklama yapmadan önce anlaşmadan tek taraflı ayrılma durumunda ortaya çıkacak yaptırımları da dikkate almak zorunda.” hatırlatmasında bulundu.

Kiev, 2009’da imzaladığı anlaşmaya göre Rusya’dan her yıl en az 33,3 milyar metreküp doğalgaz alımı yapması gerekiyor. Gazprom Ocak ayında 2012’de alınmayan doğalgaz için 7 milyar dolarlık bir fatura gönderdi. 2010’da anlaşmada revize yapılarak her bin metreküp için 100 dolar indirime gidildi.

Rusya 2006’da Kiev’le doğalgaz sevkiyatında sorun yaşamış, 2008 Mart ortasında ise fiyat konusunda anlaşma sağlanamaması nedeni ile Gazprom sevkiyatı yüzde 25 azaltmıştı. Rusya 2009 başında da Ukrayna vanalarını iki haftalığına kapatırken, Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkeleri doğalgaz kesintisinden olumsuz etkilenmişti.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER