ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 23:04

Rusya: Türkiye’nin açıklamalarından tatmin olduk

Rusya: Türkiyenin açıklamalarından tatmin olduk


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Montrö Anlaşması'nın en kararlı şekilde uygulanacağı konusunda Türkiye’den gelen açıklamaların kendilerini tatmin ettiğini söyledi.

Türkiye’nin açıklamalarının Karadeniz’e komşu ülkelerin güvenliği açısından önemli katkı sağladığına değinen Lukaşeviç, “Türkiye’nin 78 yıl boyunca yaptığı gibi Montrö Anlaşması'na en kararlı şekilde uymaya devam edeceği açıklaması Rusya’da tatmin edici bulundu.” dedi.

Karadeniz kıyıdaş olmayan ülkelere ait savaş gemileri 1936’da imzalanan Montrö Sözleşmesi’ne göre Karadeniz’de 21 günden fazla süre ile kalamıyor ve toplam gemi tonajı da 30 bin tonu geçemiyor.

Amerikan savaş gemisi USS Taylor, Karadeniz’e 5 Şubat’ta girmiş ve 9 Mart’ta ayrılmıştı. Rusya sürenin ihlali ile ilgili kendilerine zamanında bilgi verilmediği için ABD ve Türkiye’nin dikkatini çekmiş ve Türkiye’nin Montrö Anlaşması'na tam olarak uymasını istemişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı açıklamada Türkiye’nin Montrö Anlaşması'nı en kararlı şekilde uyguladığını belirtmişti. "Hiçbir şekilde Montrö Anlaşması'nın ihlal edilmesine izin vermeyiz." diyen Davutoğlu, "Bu Karadeniz'de istikrar açısından da önemlidir, İstanbul'un ve boğazların güvenliği açısından da hayatidir." ifadelerini kullanmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER