ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:57

Rusya: Suriye’ye yönelik askeri müdahale tehdidi devam ediyor

Rusya: Suriyeye yönelik askeri müdahale tehdidi devam ediyor


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov, Suriye’ye yönelik askeri tehdidin askıya alındığını, ancak tamamı ile ortadan kalkmadığını söyledi.

Duma’da değerlendirmede bulunan Riabkov, “Uluslararası hukuk ihlal edilerek yapılması planlanan saldırı tehdidi bir kenara alınabildi, ancak tamamı ile ortadan kalkmadı…” dedi.

Batılı ülkelerin 21 Ağustos’ta gerçekleşen kimyasal saldırıyı Suriye hükümetinin yaptığına dair reddedilemez delilleri olmadığını savunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Guta’da kimyasal saldırının Esed hükümeti tarafından yapıldığı iddialarına karşı güçlü itirazlar ortaya kondu. Konmaya da devam ediyor…” değerlendirmesinde bulundu.

ABD ile Suriye konusunda devam eden işbirliğinden memnun olmadıklarına değinen Riabkov, “Maalesef, Amerikalılarla diyaloğumuzun çok sağlıklı olmadığını itiraf edebilirim. İlişkilerimizin yönü olması gereken tarafa doğru değil.” eleştirisinde bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’nde hafta içinde Suriye ile ilgili bir tasarının gündeme gelebileceğine değinen Rus diplomat, “Bunun olmasını ümit ediyoruz. Ancak yüzde 100 garanti değil… Suriye’ye yönelik 7. madde çerçevesinde otomatik güç kullanımına karşıyız…” ifadelerini kullandı.

Suriye tasarısında 7. maddeye herhangi bir atıfta bulunulmasının kabul edilemeyeceğini yineleyen Riabkov, “Burada Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) yapacağı çalışmaların desteklenmesine yönelik bir karar söz konusu. Öncelikle OPCW’ye uygun olmama durumu belgelenmeli. Sonra, bu durum uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği görülmeli. Daha sonra da konu ile ilgili 7’inci madde uygulaması Güvenlik Konseyi’nde karara bağlanmalı…” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER