ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 12:21

“Rusya, Suriye’ye saldırı silahları da verebilir”


Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Avrupa Birliği’nin Suriye muhalefetine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönündeki kararını olumlu bulmadıklarını, kendilerinin de bu ülkeye silah satışı ile ilgili sınırlamaları gözden geçireceklerini söyledi.

Suriye yönetimine silah sevkiyatını eski kontratların yerine getirilmesi olarak açıklayan Moskova, AB’nin adımının ardından yeni silah satışlarına yeşil ışık yakabileceğini belirtiyor.

Helsinki’de Finlandiyalı meslektaşı Carl Haglund’la düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Şoygu, “Her kararın iki tarafı var. Eğer bir taraf sınırlamaları kaldırıyorsa, diğerleri de eski taahhütlerini gözden geçirme konusunda kendilerini özgür hissedebilir.” dedi.

Rusya 2010 kontratları çerçevesinde Suriye’ye toplam 900 milyon dolar değerinde 6 adet S-300 füze savunma sistemini vereceğini açıklaması Batılı ülkelerin sert tepkisine neden oldu.

Moskova, uluslar arası anlaşmalara uygun olarak savunmaya yönelik silahları Suriye yönetimine verdiğini, sivillerin öldürülmesinde kullanılabilecek saldırı silahlarının satışının yapılmadığını belirtiyor.

S-300’LER HENÜZ SURİYE’DE DEĞİL

Interfax’a değerlendirmede bulunan askeri uzman Leonid Sazhin, “Bu normal mantık gelişimi. Burada sadece S-300 füze savunma sistemleri değil, beklenmedik bir şekilde İskender füzelerinin Suriye’ye verilmesi bile gündeme gelebilir…” değerlendirmesinde bulundu.

Interfax’a konuşan Rus askeri ihraç şirketinden bir kaynak, “Suriye ile S-300 füze savunma sistemlerinin satışı ile ilgili anlaşmamız var. Bunu yerine getirmeye kararlıyız.” dedi. Kaynak açıklamasında batı basınında yer alan S-300’lerin Suriye’ye ulaştırıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Bugün Suriye’de tek bir S-300 füze savunma sistemi yok.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER