ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 13:02

Rusya, Suriye’den vatandaşlarını tahliye etti

Rusya, Suriyeden vatandaşlarını tahliye etti


Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’den çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 77 vatandaşının tahliye edildiğini açıkladı. Suriye’nin farklı kentlerinden otobüslerle Beyrut’a taşınan Rusya vatandaşları, bölgeye gönderilen iki uçakla Moskova’ya getirildi.

Bakanlık açıklamasında, Suriye’den çıkmak isteyen Rusya vatandaşlarının tahliye edildiğini, Rusya’ya dönmek isteyen diğer vatandaşlarla ilgili de güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirtti.

Açıklamada, “Gerekmesi durumunda, Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Acil Durum Bakanlığı’nın koordineli çalışmaları ile Rusya’ya dönmek isteyen vatandaşlara gerekli destek sağlanacak.” denildi.

Domodedovo havalimanına gelen ilk gruba sağlık desteği verilirken, göçmen bürosu resmi işlemleri tamamladı.

Basına konuşan Ruslar, muhalif grupların yağma yaptıklarını iddia etti. Suriye’de yaşanan istikrarsızlık ve silahlı grupların çoğalmasından endişe duyduklarını ifade eden Şam Üniversitesi’nde öğretim görevlisi bir kişi, “Sivil halk saldırılardan ciddi manada zarar görüyor. Hırsızlık ve yağma olayları arttı. Kendimizi güvende hissetmediğimiz için Rusya’ya gelmek zorunda kaldık.” dedi.

Rus bir bayanla evli Rusya vatandaşı olan bir öğretim görevlisi de bir yıldan bu yana maaş alamadığını, 7,5 yaşına gelen kızını da okula gönderemediğini söyledi. Suriye asıllı öğretim görevlisi, Rusya’ya sağladığı destek nedeniyle teşekkür etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER