ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 11:30

Rusya: "Suriye’de uçuşa kapalı bölge yıkıcı olur"

Rusya: "Suriyede uçuşa kapalı bölge yıkıcı olur"


Rusya, Suriye’de uçuşa kapalı bölge ya da insani yardım koridoru oluşturulmasının yıkıcı sonuçları olacağı, bu yönde bir kararın da sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınabileceği uyarısında bulundu.

Suriye’de “insani koridor” ve “uçuşa kapalı bölge” düşüncelerinin dile getirildiğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, “Hiç kimse bunun sonuçları ile ilgili değerlendirmede bulunmuyor. Bu yönde bir karar ancak Güvenlik Konsey’inde alınabilir. Bunun dışındaki tedbirler meşru kabul edilemez.” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un 16-19 Mayıs tarihlerinde Moskova’ya yapacağı ziyaret öncesi İnterfax’a açıklamada bulunan Gatilov, “BM Genel Sekreteri ile pozisyonumuzu ele alacağız. Kendisi bu yönde bir kararın Güvenlik Konseyi aracılığı ile olması gerektiğini anlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Libya senaryosunda olduğu gibi Güvenlik Konseyi kararlarının çarpıtılarak bir kısım siyasi amaçlar için kullanılabildiğini savunan Gatilov, “Hepimiz Libya’ya uygulanan silah ambargosunun ve uçuşa kapalı alan oluşturulmasının taraflardan birine silah tedariki şekline dönüştüğünü hatırlıyoruz. Sivillere yardım için oluşturulan yapı, ülkenin altyapısını dönüştürmek için kullanıldı.” eleştirisinde bulundu.

ULUSLAR ARASI KONFERANS TOPLANACAK

Suriye’de Cenevre Mutabakatı’nın devamı niteliğinde uluslar arası konferansın yakın zamanda toplanmasını ümit ettiklerini belirten Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Cenevre’de olduğu gibi en kısa sürede bakanlar düzeyinde bu toplantı yapılmalı. Bu konferans önerisini biz yaptık. Suriye hükümeti ve muhalefet 30 Haziran 2012’de sağlanan Cenevre Mutabakatı çerçevesinde yol haritasını belirlemeli.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Moskova ziyaretinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüştüğünü ve tarafların siyasi çözüm için zorlanması konusunda mutabakat sağladıklarını kaydeden Gatilov, “BM Genel Sekreteri de siyasi ve diplomatik çözümün dışında başka alternatif olmadığını görüyor. Cenevre Mutabakatı’nda da siyasi çözüm konusunda taraflar mutabık kalmıştı.” hatırlatmasında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER