ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 15:37

Rusya: "Suriye krizinde henüz çözüm yok"

Rusya: "Suriye krizinde henüz çözüm yok"


 Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov, Suriye krizinin çözümü konusunda henüz bir mutabakat sağlanamadığını söyledi.

Roma’da Ria Novosti’ye açıklamada bulunan Gatilov, “Maalesef, Suriye krizinin çözümünde herhangi bir gelişme olmamasının nedeni Batılı ülkelerin ülke muhalefeti ile uygun bir şekilde çalışmaması.” dedi.

Suriye’de siyasi çözüm bulunması için tarafların masaya oturmaya zorlanması gerektiğini ifade eden Gatilov, “Ülkenin karşılaştığı sorunlar böylece müzakere edilebilecek. Ülkenin geleceğine de burada karar verilecek.” tespitinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov son olarak Münih’te katıldığı Güvenlik Konferansı çerçevesinde Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu lideri Muaz el Hatip’le görüşmüştü.


El Hatip’in Suriye lideri Beşşar Esed’le belirli şartlar altında görüşebileceği yönündeki açıklamalarını hatırlatan Rus Bakan, “Biz bunu alkışlıyoruz. Özellikle kategorik olarak rejimle görüşmeye tamamen karşı olan bir platformu düşündüğümüzde bu çok önemli.” tespitinde bulunmuştu. Lavrov, El-Hatip’le sürekli diyalog halinde olmak istediklerinin de altını çizmişti.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de yaptığı değerlendirmede Esed’in ölümcül hatalar yaptığı ve iktidarda kalma şansının her geçen gün azaldığı eleştirisi getirmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER