ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 17:09

Rusya Savunma Bakanlığı’nda 4 milyar dolar kayıp


MOSKOVA (CİHAN)- Rusya Savunma Bakanlığı’nda harcamalarla ilgili yapılan denetimlerde 4 milyar dolarlık yerinde olmayan harcama tespit edildi. Rusya Sayıştay’ının yaptığı denetimler sonucunda elde edilen verilere göre yolsuzluk rakamı 117,5 milyar ruble (3,9 milyar doların üzerinde).

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Savunma Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Viktor Zavarzin basına yaptığı açıklamada, Savunma, Maliye Bakanlıkları, Başsavcılık ve diğer yetkililerle yapılan toplantı ile ilgili bilgi verdi. Zavarzin uygun olmayan harcama kalemlerinin yaklaşık 70,4 milyar rublesinin (2,3 milyar dolar) anlaşma fazlası ödemelerin oluşturduğunu söyledi.

Savunma Komisyonu üyelerinden Aleksandr Tarnayev de, verimsiz harcama kalemlerinin önemli bir kısmının gıda, giysi ve diğer lojistik kalemlerde görüldüğünü söyledi. 2013-15 yıllarını kapsayan harcamalarda parlamento kontrolünün ordu harcamalarında daha sıkı hale getirilmesi gerektiğini öneren Tarnayev, Sayıştay’ın denetlemesine göre gıda şirketlerinden birine 672,7 milyon ruble (22 milyon dolar) anlaşma dışı ödeme yapıldığını söyledi.

Komünist Parti milletvekili Tarnayev, Rus havacılık şirketlerinden birinin 6 helikopter tedariki için ödeme aldığını, ancak yükümlülüğünü yerine getirmediğini kaydetti. Bir başka havacılık bakım onarım şirketi 128 helikopterle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemiş.

Benzer ihlaller uzay alanında devlet programının uygulanması sırasında da ortaya çıkmış. Çok düşük kaliteli kozmik araçlar kullanılarak uyduların kazaları ile sonuçlanmış. Bu araçların alınmasında 2009’da 1,76 milyar ruble, 2011’de ise 3,78 milyar ruble verimsiz harcandı. Toplam rakam ise sadece uydu sistemleri ile ilgili 5,5 milyar ruble. Tarnayev, Savunma Bakanlığı ile çalışan şirketlerin büyük çoğunluğunu verimsiz çalışmakla suçladı.

Rusya Savunma Eski Bakanı Anatoli Serdyukov’un görevden alınması ile başlayan orduda yolsuzluk iddialarına her geçen yenileri ekleniyor. Serdyukov, 130 milyon dolarlık konut ihalesinde yolsuzluk iddialarının sağlıklı bir şekilde araştırılabilmesi için görevden alınmıştı. Geçen ay da Rusya Stratejik Gücü’nde 2008’e kadar uzanan 17 milyon dolarlık yolsuzluk ortaya çıkarmıştı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER