ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 07:28

Rusya, Şam yönetiminden aldığı yeni kanıtları BM’ye sunacak


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 21 Ağustos’ta Huta’da meydana gelen kimyasal saldırı ile ilgili Suriye hükümetinden aldıkları yeni kanıtları BM Güvenlik Konseyi’ne sunacaklarını açıkladı.

    Kremlin’in desteklediği düşünce kuruluşu Valdai Kulüp’ün 10’uncu toplantısında konuşan Lavrov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov’un Şam’da bir dizi temaslarda bulunduğunu, görüşmeler sırasında kendisine muhalefetin provokatif eylemlerini gösteren kanıtlar sunulduğu bilgisini verdi.

    Henüz kendisinin de görmediği kanıtlar üzerinde uzmanların çalışacağını ifade eden Lavrov, tüm verileri BM Güvenlik Konseyi’ne sunacaklarını söyledi.

    Suriye muhalefetini dış askeri müdahaleyi sağlamak için sürekli provokatif eylemler yapmakla suçlayan Rusya Dışişleri Bakanı, “Guta’da meydana gelen saldırı ile ilgili birçok bilgi var.” dedi. Rus bakan ABD ile sağlanan Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması yönündeki anlaşmaya da tüm tarafları saygılı olmaya çağırdı.

    Toplantıya katılan siyasi uzman Gleb Pavlovski, toplantıda Lavrov’un Rusya’nın Suriye lideri Beşşar Esed’i istifaya zorlama planı olmadığını söylediğini paylaştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER