ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:04

Rusya: Reyhanlı saldırısı, Suriye konferansını engellemeyi hedefliyor


Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Aleksey Puşkov, Türkiye’nin Reyhanlı ilçesinde meydana gelen terör saldırısının hedefinin Suriye yönetimi ve muhalefet arasında ay sonuna kadar yapılması planlanan uluslararası konferansı engellemek olduğunu söyledi.

Twitter’da saldırılarla ilgili değerlendirmede bulunan Puşkov, “Türkiye’deki saldırla ilgili Suriye’yi suçluyorlar. Her zaman ve her olayla ilgili suçladıkları gibi. Burada barış konferansını engellemek ve askeri operasyonu öne çekmek isteyenler var.” suçlamasında bulundu.

İnterfaks haber ajansı Reyhanlı’da meydana gelen iki ayrı saldırıda 40’ın üzerinde kişinin yaşamını yitirdiğini, 100’den fazla kişinin de yaralandığını belirtti. Ajans, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırının arkasında PKK terör örgütü ya da Suriye yönetimine dair güçlerin olabileceği yönündeki açıklamalarına da yer verdi.

7 Mayıs’ta Rusya’da yetkililerle görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ay sonuna kadar barış sürecini hızlandıracak ve Suriye’de muhalefet ve yönetimin yer aldığı uluslararası bir konferans düzenlenmesi konusunda mutabakat sağladıklarını açıklamıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER