ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:03

Rusya, 'Patriot katili’ geliştiriyor


 Rusya Hava Kuvvetleri, Amerikan Patriot füzesavar sistemlerini anında tespit ederek imha edecek füze taşıyabilen özel bir uçak üretiyor. Rus basını, yeni uçak için “Patriot’un katili” başlığını kullandı.

İzvestia gazetesine konuşan Rusya Hava Kuvvetleri Ana Komutanlığı’ndaki önemli bir kaynak, 2014 yılında Su-25 tipli savaş uçağının yeni bir modeline kavuşacaklarını duyurdu. Hava Kuvvetleri’ndeki askeri kaynak, “Uçağın uçuş denemesi Mayıs ayında sona erecek ve ardından seri üretimi başlatılabilir.” bilgisini verdi.

Türkiye’de NATO’nun kurduğu Patriot füzesavar sistemini hatırlatan Rus askeri kaynak, “Bu model (uçak) hatta Amerikan Patriot sistemlerini bile tespit ederek imha etme gücüne sahip. Örneğin, Suriye’deki iç savaş yüzünden Türkiye topraklarında yerleştirilen birkaç Patriot sistemleri gibi yapılar etkisiz hale getirilebilir.” şeklinde konuştu.

Kaynağa göre, sadece Amerikan Patriot sistemleri Su-25 yeni model uçağın tek ve başlıca rakibi olmayacağı kaydedilen haberde, “Rus Hava Kuvvetleri, Patriot sistemlerinin Türkiye’de bulunmasına da göz ardı edemez.” hatırlatması yapıldı.

Gazeteye göre, yeni model Su-25 savaş uçağı, sadece füzesavar değil, yerdeki başka tesisleri de vurma gücüne sahip. Yeni uçağın, radyo ışınlarını ve kaynağın ne türlü olduğunu belirlemek açısından çağdaş antenlerle donatıldığı belirtildi. Uçağın pilotu bu teknoloji sayesinde radarın ne olduğunu anında tespit edebilecek.

Bu tür uçağın daha önce üretilmesi gerektiğine de işaret eden Hava Kuvvetleri’ndeki bir subay, Ağustos 2008’de patlak veren 5 günlük Rus-Gürcü savaşını hatırlatarak “Gürcistan’ın elinde Ukranya üretimli sağlam füzesavar sistemi Buk-M2, İsrail üretimli Spayder ve Polonya üretimli Grom vardı. Bu sistemler bize çok sorun çıkarttı. Örneğin Tu-22M bombardıman uçağını kaybettik.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER