ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 00:06

Rusya: Ordu Mursi’yi tutuklamaz, gösterilere müdahale etmez


Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Mihail Margelov, Mısır’da darbe yapan ordunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi tutuklamak ya da gösterilere müdahale etmekten geri duracağını söyledi.

Interfax’a Mısır’da yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Margelov, “Mısır’da gelişmeler çok hızlı yaşanıyor. Detayları tahmin etmek neredeyse imkansız. Mursi iktidarı bırakmazsa muhalefet yeni gösteriler yapabilir. Aynı zamanda, ordunun gücü de Mursi’nin tutuklanması ya da gösterileri dağıtma konusunda sınırlı.” dedi.

Mısır’da durumun kötüye gittiği ve sivil savaşın eşiğine gelindiği uyarısında bulunan Margelov, Arap Baharı ile yaşanan hükümet değişiminin yaşam koşullarının gelişmesini sağlamadığı, hatta kötüye gitmesine neden olduğunu belirtti.

İslamcıların ılımlı olsalar da İslamcı oldukları eleştirisi getiren Margelov, “Mısır Cumhurbaşkanı geçen yıl iyi bilinen bir yola girdi. Belki kendini çar gibi hissetti, ancak bu çok erkendi. Arap Baharı’nın tetikleyici unsuru gençler ve liberaller İslamcıların otoriter bir şekilde yönetime gelmesinden mutlu değildi.” ifadelerini kullandı.

Müslüman Kardeşler’in herhangi bir ekonomik reform yapmadığını, halkın önemli bir kısmının sosyoekonomik durumunun çok zor olduğunu kaydeden Rus yetkili, “Eğer liberaller bile iktidara gelmiş olsa idi, bir yıl içinde bu durumu iyileştirmesi mümkün değildi.” hatırlatmasında bulundu.

Mısır’da ordunun önemli bir güç olduğunu hatırlatan Margelov, ordunun durumu kontrol altına almaya çalışacağını, ellerinde silah olsa da ateş etme konusunda aceleci olmayacaklarını kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER