ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 19:14

“Rusya, NATO ile doğrudan çatışma seviyesine geldi”

“Rusya, NATO ile doğrudan çatışma seviyesine geldi”


Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreteri Nikolay Borduja, bir kısım ülkelerin tahriki ile Rusya’nın NATO ile doğrudan çatışma seviyesine geldiği uyarısında bulundu.

Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de yapılan güvenlik toplantısı sonrası basına konuşan Borduja, “Bir kısım NATO ülkelerinin etkisi ile biz şimdilerde NATO ile doğrudan çatışma seviyesine geldik.” dedi.

Borduja, “Bugün Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulanıyor. Maydan’dan bir kısım insanlar istikrarsızlık oluşturmak için Rusya’ya sızmaya çalışıyor. NATO gemileri bulunma süreleri ile ilgili anlaşmaları ihlal ederek Karadeniz’e giriyor.” eleştirisi getirdi.

Gelişmeleri psikolojik saldırıların bir parçası olduğunu savunan Rus yetkili, “Batılı ülkeler kaslarını gösteriyor. Ancak tüm bunların amacı tansiyonun giderek yükselmesine neden oluyor.” uyarısında bulundu.

KGAÖ’nün Ukrayna’nın üye ülke olmaması nedeni ile buradaki gelişmelere karışmadığını ifade eden Borduja, “Ukrayna’nın içinde yaşanan gelişmelere müdahil olacak özel bir uluslar arası organizasyon değiliz.” şeklinde konuştu.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de, Rusya’nın Kırım’ı topraklarına katmak gibi bir planı olmadığını, bölge halkının bağımsız bir kararla Rusya ile birleşme yönünde bir karar aldığını söyledi. Batılı ülkeleri Maydan(Kiev) gösterileri ile Ukrayna’ya müdahil olmkkla suçlayan Patruşev, Kiev yönetiminin meşru olmadığını, Ukrayna’nın Cumhurbaşkanı’nın halen Viktor Yanukoviç olduğunu söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER