ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 12:28

Rusya, Mısır’da tüm taraflara itidal çağrısı yaptı


Mısır’da dün gerçekleşen askeri darbeye Rusya’dan ilk resmi açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da tüm siyasi gruplara itidalli olmalarını ve şiddete başvurmamalarını istedi.

Mısır’da bulunan on binlerce Rus turiste de çağrıda bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, turistlerin tatil bölgelerinden ayrılmamalarını talep etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kahire ve Mısır’ın diğer kentlerinde devam eden sokak gösterileri sonunda 3 Temuz’da askeri yönetimin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevden aldığı ve yerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’u getirdiklerini ilan etti. Anayasa askıya alındı. Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi geçici bir teknokrat hükümeti kurulduğunu ve erken parlamento seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapıldığını açıkladı.” denildi.

Rusya’nın tarihi bağlarının olduğu Mısır’daki gelişmeleri yakından takip edildiğine vurgu yapılan değerlendirmede, “Ortadoğu’da yaşanan değişimlerin başından bu yana biz Mısır halkının özgür ve demokratik bir şekilde meşru yollardan daha iyi yaşam taleplerini destekledik. Rusya’nın bu pozisyonu prensip olarak değişmeden kalıyor.” ifadelerine yer verildi.

Tüm siyasi güçlerin mevcut şartlar altında itidalli hareket etmesinin önemli olduğunu kaydeden Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Ulusal çıkarlar dikkate alınarak, siyasi, ekonomik ve sosyal problemler şiddete başvurmadan, demokratik çerçevede, hiç biri dışarıda tutulmadan tüm inançların yararına olacak şekilde adımların atılması gerekiyor.” çağrısında bulundu.

İlk gelen bilgilere göre Mısır’da tatil bölgelerinde sükunetin hakim olduğunu belirten Bakanlık, “Turistik yapılarda faaliyetler normal devam ediyor. Ancak, Rusya vatandaşlarının gösterilerin olduğu alanlardan uzak durmalarını, şartları dikkate alarak tatil bölgelerinin dışına çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.” uyarısı yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER