ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 22:11

Rusya: Mısır, Irak gibi “bombalı demokrasi” yolunda ilerliyor

Rusya: Mısır, Irak gibi “bombalı demokrasi” yolunda ilerliyor


Mısır’da Muhammed Mursi taraftarlarına askerin ateş açarak yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesini eleştiren Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkileri Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Mısır’ın Irak gibi “bombalı demokrasi” yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

Twitter hesabından Mısır’da yaşanan kanlı çatışmaları sadece “manyakların”, “demokrasi yolunda atılan adımlar” olarak değerlendirebileceğini yazan Puşkov, Mısır’ın Irak’ta olduğu gibi “bombalı demokrasi” yolunda olduğunu ifade etti.

Rusya Federasyon Konseyi Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Mihail Margelov ise Mısır’da iç savaş uyarısı yaptı. Çatışmaların uzun süre devam etme riski olduğuna değinen Margelov, “İki ideoloji arasında çok sert bir ayrışma var. Batı yanlıları ya da Hüsnü Mübarek’in gelişim yolunu seçenlerle, İhvan-i Müslim arasında çatışma büyüyor. Henüz sivil savaş diyemiyorum. Ancak risk çok büyük…” dedi.

İstikrarsızlığın uzun süre devam edebileceğini vurgulayan Margelov, “Mısır, Ortadoğu’daki sorunların çözümü açısından anahtar ülke… Güvenlik Konseyi daimi üyesi ya da Mısır’ın ortağı olarak bu ülkede yaşanan tüm gelişmeler Rusya’yı da ilgilendiriyor.” Margelov’a göre bölgede devam eden çatışmalar sözde “Arap Baharı’nın” yansımaları niteliğinde. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER