ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 14:52

Rusya, Küba istihbarat üssüne geri dönüyor

Rusya, Küba istihbarat üssüne geri dönüyor

Rusya üssün onarım maliyetleri ve ABD’nin talepleri üzerine Küba istihbarat üssünden çıkmak zorunda kalmıştı.


Rusya,1967 yılında kullanmaya başladığı ve 2001’de terk ettiği Havana yakınında yer alan Lourdes’teki elektronik istihbarat üssüne geri dönüş için Küba ile anlaşma sağladı.

İstihabrat üssü ABD’ye sadece 250 kilometre mesafede bulunuyor. Rusya ve ABD arasında Ukrayna krizi ve füze savunma sistemlerinin genişlemesi nedeni ile artan gerginliğe bir de Küba üssü eklenecek.

Kommersant’ın haberine göre istihbarat üssünün iadesi konusunda anlaşma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in adayı ziyareti sırasında sağlandı. Putin geçen hafta Latin Amerika temasları çerçevesinde Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro ve Devlet Başkanı Raul Castro ile bir araya gelmişti.

Gazeteye konuşan kaynak Sovyetler Birliği’nin en büyük elektronik istihbarat üssünden ABD’den gelen olumlu izlenimler neticesinde çıkıldığını, ancak Washington’ın Rusya’nın iyi niyet jestini takdir etmediğini söyledi. Kaynak, “Moskova Havana ile üssün aktif hale gelmesi konusunu bir kaç yıl önce görüşmeye başladı. Yıl başından bu yana da görüşmeler hızlandırıldı. Putin’in geçen hafta gerçekleşen Küba ziyaretinde de anlaşma sonuçlandırıldı.” bilgisini verdi.

Sovyetler Birliği döneminden kalan 35 milyar dolarlık borcun yüzde 90’lık kısmı 32 milyar doların silinmesi üssün yeniden Rusya’ya verilmesinde etkili oldu.

Küba Lideri Castro’ya göre Moskova, Lourdes sayesinde Amerika ile ilgili tüm bilgilerin yüzde 75’lik kısmına sahip olabilecek. Rusya teknolojik gelişmeler nedeni ile üste Sovyetler Birliği döneminde 3 bin olan personel sayısında önemli miktarda indirime gidecek.

Ria Novosti haber ajansına konuşan Rus askeri uzmalar Leonid İvaşov ve İgor Korotçenko, “ABD’in iştahını” azaltmak için eski Sovyet üssüne geri dönülmesinin önemli ve doğru karar olduğunu vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER