ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 00:06

Rusya, Kırım referandumunun geçersiz sayılmasını veto etti

Rusya, Kırım referandumunun geçersiz sayılmasını veto etti


Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kırım’da yarın yapılacak referandumun şimdiden geçersiz sayılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) verilen tasarı, Rusya’nın vetosuna takıldı.

Çin’in çekimser kaldığı oylamaya BMGK üyesi 13 ülke destek verdi. Ancak Rusya’nın daimi üye olması ve veto hakkının bulunması nedeni ile ABD’nin sunduğu tasarıya ret oyu verdi. Tasarıda, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı duyulması, güç ve tehditle elde edilen toprakların hiçbir şekilde yasal olarak tanınamayacağı vurgulanıyordu.

Interfax’ın haberine göre basına açıklamada bulunan Rusya BM Temsilcisi Vitali Çurkin, Moskova’nın, Kiev’de gayri meşru yollarla iktidara gelen yönetimi kabul etmeyen insanların tercihlerine saygı duyduklarını söyledi. Çurkin, BM üyelerini Ukrayna’da krizin derinleşmesi ve Kırım’ın politize olmasında gerekli yaklaşımı sergilememeleri nedeni ile de eleştirdi.

Rusya’nın BM temsilcisine göre Kırım, 1954’e kadar Rusya’nın bir parçası idi ve Kırım halkının görüşü alınmadan Ukrayna’ya bağlandı. İddialara göre dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev, Ukraynalı eşine jest yapmak için Kırım’ı Ukrayna Sovyeti’ne bağlamıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER