ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 11:42

Rusya: İran’ın Cenevre-2’ye çağrılmaması hata

Rusya: İranın Cenevre-2ye çağrılmaması hata


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizinin çözümü için Montrö’de 22 Ocak’ta düzenlenecek Cenevre-2 uluslar arası konferansına İran’ın davetinin iptal edilmesinin hata olduğunu, ancak büyük bir yıkım olmadığını söyledi.

Moskova’da düzenlenen yıllık basın toplantısında konuşan Lavrov, “Bu kesin bir hata. Bunu daha önce de söyledim. Ancak büyük bir yıkım değil. Farklı ülkelerden 40 dışişleri bakanı davet edildi. Bölgedeki diğer ülkeler gibi İran da çıkarlar açısından temsil edilmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rus Bakanı İran’ın davet edilmemesin İslam Dünyası’nın birliğine ve terörle mücadeleye katkı sağlamayacağını hatırlattı.
Rusya’nın tutumunun her zaman Suriye’de yaşanan krize gerçek bir katkısı olabileceklerin Cenevre-2’de temsil edilmesinden yana olduğunu kaydeden Lavrov, ABD’li meslektaşı John Kerry’nin de İran’ın Suriye krizinin çözümüne önemli katkı sunabileceğini kamuoyu önünde kabul ettiğini belirtti.

Suriye’nin gelecek siyasi yaşamı ile ilgili dışarıdan yapılacak baskıların tepkisel sonuçları olacağını kaydeden Rus bakan, “Suriyeliler ülkenin geleceği ile ilgili kendileri karar vermeli. Dış ülkelerin baskı ile siyasi yapıya müdahale etmeleri, sosyal mühendisliğe kalkışmaları tepkisel karşılıklara neden olabilir…” uyarısı yaptı.

Suriye’de El-Kaide bağlantılı terör örgütlerinin temel tehdit olduğunu hatırlatan Bakan, “Suriye krizinde aşırılıkçı ve terör gruplarının faaliyetleri temel problem. Ciddi politikacıların önemli bir kısmı El Kaide bağlantılı terör gruplarının faaliyetlerini temel tehdit olarak görüyor. Onların temizlenmesi Cenevre-2’nin öncelikleri arasında olması gerekir.” dedi.

SURİYE’DE İSTİKRARSIZLIĞA NEDEN OLACAK SİLAH SEVKİYATI YAPMADIK

Suriye’ye Rusya’nın silah sevkiyatını artırdığı ile ilgili soruya yanıt veren Lavrov, “Askeri alan dahil, yasaklı herhangi bir şey gönderilmedi. Silahların gönderilmesi ile ilgili birden çok değerlendirmede bulunduk. Biz yasaklı herhangi bir şey Suriye’ye göndermedik.” savunması yaptı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER