ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 14:52

Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlık ne?

Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlık ne?

Öttinger, Ukrayna'ya doğalgaz borcuna ilişkin ilk ödemeyi yapması çağrısında bulunurken, Rusya'dan da Ukrayna için daha adil bir doğalgaz fiyatı teklif etmesini istedi.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Öttinger, Ukrayna'ya doğalgaz borcuna ilişkin ilk ödemeyi yapması çağrısında bulunurken, Rusya'dan da Ukrayna için daha adil bir doğalgaz fiyatı teklif etmesini istedi.

Alman radyosu Deutschlandfunk'a açıklamalarda bulunan Öttinger, Berlin'de Rusya ve Ukrayna enerji bakanlarıyla yapacağı üçlü görüşme öncesinde taraflara uzlaşma yönünde adım atmaları çağrısında bulundu.

"Ukrayna bugün ilk ödemeyi yapacağını açıklamalı. Ciddi bir miktarı içeren ödemeyi yapacağını ya da yaptığını açıklamalı" diyen Öttingen, Ukrayna'nın ödeme yükümlülüklerini yerine getireceğine ilişkin açık bir işaret vermesi gerektiğini söyledi.

AB, Ukrayna ve Rusya arasındaki son görüşmede, kasım-mayıs döneminde Ukrayna'ya verilen doğalgazın miktarının netliğine kavuşturulduğunu belirten Öttinger, AB'nin pazartesi günü taraflara yaptığı uzlaşma önerisi çerçevesinde ilk olarak Ukrayna'dan adım atmasını beklediklerini kaydetti.

Ukrayna'nın doğalgaz borcuna ilişkin ilk ödemeyi yapmasının ardından Rusya tarafının da doğalgaz fiyatının yeniden belirlenmesi için kolaylık göstermesi gerektiğini belirten Öttinger, şöyle devam etti:

"Rus tarafının talep ettiği fiyat, 1000 metreküp doğalgaz için 485 dolar. Bu piyasa koşulları açısından adil bir fiyat değil. Ukrayna, nisan ayına kadar 1000 metreküp doğalgaz için 268 dolar öderken, 1 Nisan'da bu fiyatta 200 doların üzerinde artış istendi. Ukrayna'nın ödemelerini yapabilecek durumda olduğunu göstermesinin ardından Rusya'dan da adım bekliyoruz. Rus tarafından da adil bir fiyat için yeni bir öneride bulunması bekliyoruz. Bunun ardından Ukrayna'nın yapması gereken diğer ödeme de gelecek hafta yapılabilir."

Öttinger, AB üyesi ülkelerin şu anda Rusya'dan aldıkları doğalgaz için 1000 metreküp başına 300-350 dolar ödeme yaptıklarını, bunun piyasa koşullarında uygun bir fiyat aralığı olduğunu söyledi.

AB'nin, Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz anlaşmazlığının çözümü için yoğun çaba gösterdiğine işaret eden Öttinger, Avrupa'ya gelen gazın büyük bölümünün Rusya'dan temin edildiğini ve Ukrayna üzerinden Avrupa'ya ulaştırıldığını belirterek, anlaşmazlığın çözümünün tüm Avrupa için büyük önem taşıdığını belirtti.

- Bakanlar bugün yeniden görüşecek

AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Öttinger, doğalgaz anlaşmazlığının çözümü için bugün öğleden sonra Berlin'de Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan ile bir araya gelecek. Öttinger, taraflarla pazartesi günü Berlin'de yaptığı görüşmede, AB'nin uzlaşma önerisini sunmuş, Ukrayna'dan çarşamba gece yarısına kadar yanıtını iletmesini istemişti.

AB Komisyonu'nun uzlaşma önerisinde, Ukrayna enerji firması Naftogaz'ın doğalgaz borcunun 2 milyar dolarını, 30 Mayıs'a kadar Rus enerji devi Gazprom'a ödemesi isteniyor. Bu ödemenin ardından tarafların yeni bir doğalgaz fiyatı belirlemeleri, ardından Ukrayna tarafının 500 milyon dolarlık ikinci ödemeyi 7 Haziran'da yapması planlanıyor.

- Rusya, doğalgaz sevkiyatını 3 Haziran'da durdurabilir

Gazprom, Ukrayna'nın kasım 2013-nisan 2014 arasındaki borcunun 3.5 milyar dolar olduğunu iddia ediyor. Rusya, ödemelerini yapmadığı gerekçesiyle Ukrayna'ya haziranda göndereceği doğalgaz için yaklaşık 1 milyar 660 milyon dolarlık "ön ödeme" talep etmiş, ödemelerin yapılmaması durumunda doğalgaz sevkiyatını 3 Haziran'da durdurabileceğini bildirmişti.
Ukrayna'da Rusya yanlısı yönetimin devrilmesinin ardından Moskova doğalgazda avantajlı fiyatlar içeren bir dizi anlaşmayı feshetmiş, 1 Nisan itibarıyla bin metreküp doğalgazın fiyatını 268,5 dolardan 485 dolara çıkarmıştı. Ukrayna yönetimi ise söz konusu artışın "kabul edilemez" olduğunu belirtmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER