ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 14:03

Rusya halkı endişe ediyor


Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na bağlanma kararı ile ilgili 16 Mart’ta yapılacak referandum öncesi Rusya’da halkın endişesi yüksek.

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin (VTsIOM) yaptığı çalışmaya göre halkın yüzde 68’i Ukrayna’da tansiyonun yükseleceğinden ve iç savaş çıkacağından korkuyor. Yüzde 22’ye göre herhangi bir değişiklik beklenmezken, yüzde 7’ye göre tansiyon düşecek ve işler normale dönecek.

Ukrayna’da durumun kötüye gittiğini düşünenler yüzde 78’le en çok Komünist Parti üyeliler. Adaletli Rusya Partisi taraftarları de yüzde 76 ile tansiyonun yükseleceğini öngörüyor.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyesi olabileceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 23’de kalırken, Rusya halkının yüzde 56’sına göre Kiev’in AB üyeliği mümkün değil.

Rusya halkının yüzde 61’i Ukrayna’da yaşayan Rus etnik topluluğa kötü muamele yapılacağından endişe ediyor. Yüzde 28’e göre ise bunun gerçekleşme ihtimali çok düşük.

Halkın yüzde 44’üne göre ise hala Rusya ve Ukrayna arasında birlik oluşma imkanı var.

Rusya kamuoyunun yüzde 73’ü son gelişmelerden Ukrayna’nın önemli kayıplar yaşadığını düşünürken, yüzde 5 Rusya’nın zarar gördüğünü düşünüyor.

Araştırma Rusya’nın 42 bölgesinde 1600 kişi ile bire bir görüşerek gerçekleştirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER