ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 17:25

Rusya Greenpeace gemisinde uyuşturucu buldu


Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, tutuklu olarak yargılanan 30 Greenpeace eylemcisinden bazılarının korsanlık suçunun yanısıra uyuşturucu bulundurmak ve kullanmaktan yargılanacağını söyledi. Murmansk kentinde davaları devam eden eylemcilerin arasında Türk vatandaşı Gizem Akhan da bulunuyor.
Rusya sınır güvenlik güçleri 18 Eylül’de Gazprom’a ait platforma tırmanmaya çalışan Greenpeace eylemcilerine müdahalede etti. Bir sonraki gün de Arctic Sunrise gemisine operasyon düzenleyen Rus güvenlik görevlileri, 30 eylemciyi gözaltına aldı. Murmansk kent mahkemesinde görülen davada 18 ülkeden 30 eylemci korsanlık suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor.

Eylemcilerden bazılarını çok daha ağır suç ve cezalar beklediğini ifade eden Markin, “Soruşturma sürecinde elde edilen verilere göre eylemcilerle ilgili suç ve cezalar değişebilir. Bazıları farklı suçlardan da yargılanacak. Uyuşturucu ile mücadele servisi gemide morfin ve diğer uyuşturucu maddeler buldu. Bunun kaynağı araştırılıyor. Çift amaçlı kullanılabilecek bir kısım aletler bulundu. Bunlarla ilgili de çalışmalar sürüyor.” bilgisini verdi.

Dünyanın farklı ülkelerinden Greenpeace eylemcilerinin serbest bırakılması için Moskova’ya yönelik tepkiler sürerken, Amsterdam merkezli Greenpeace çevre örgütü başkanı Kumi Naidoo, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup yazarak eylemcilere kefil olmak istediğini belirtti.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Rusya Büyükelçiliği’ne ulaştırılan mektupta içlerinde Rusya vatandaşlarının da bulunduğu milyonlarca kişinin destek verdiği örgüt üyelerinin, serbest bırakılması durumunda iyi davranışlarda bulunacağı teminatı verildi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER