ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Eylül 2013 Pazartesi 10:42

Rusya, G20 zirvesi için Erdoğan’ı bekliyor


Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg 5-6 Eylül’de dünyanın önde gelen yirmi ülkesinin liderlerini ağırlayacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere dünya liderleri ile zirve çerçevesinde bir araya gelecek. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Rus lider, Türkiye, Çin, Japonya, Güney Kore, İtalya, Hindistan, Arjantin, Brezilya, İngiltere, Singapur ve İspanya liderleri ile ikili görüşme yapacak.

Putin, Erdoğan’la görüşmesinde Suriye ve Mısır başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan sorunlar ve ikili ilişkileri ele alacak. İki lider, Kasım ayının sonunda Moskova’da yapılması planlanan ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konsey toplantısının hazırlık çalışmalarını değerlendirecek. Erdoğan’ın zirve çerçevesinde G20 ülke liderleri ile ikili görüşmeler yaparak, Türkiye’nin Suriye politikalarını anlatması bekleniyor. St. Petersburg’a 4 Eylül’de gelmesi beklenen Başbakan Erdoğan, 6 Eylül’de, 2020 olimpiyat kararlarının açıklanacağı Arajantin’e geçecek.

ABD, G20’DE SURİYE OPERASYONUNA MEŞRUİYET ARAYACAK

Moskova’da 3-4 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan Rusya-ABD zirvesini iptal eden Obama’nın, Putin’le St. Petersburg’da da ikili bir görüşme yapması beklenmiyor. Washington, Suriye politikalarının yanısıra, CIA eski çalışanı Edward Snowden’e 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı veren Moskova’ya kızgın.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Twitter’den yaptığı açıklamada Obama’nın Suriye’ye yönelik saldırı için G20 zirvesini kullanacağını iddia etti. Puşkov, “G20’nin resmi gündemi ne olursa olsun, en çok Suriye konuşulacak.” dedi. Kimyasal silah kullandığı gerekçesi ile Suriye’de operasyona hazır olan Obama, siyasi için de eli hayli güçlü olacak. Beşşar Esed’in olmayacağı bir geçiş hükümeti hedefleyen ABD ve Batılı ülkeler, St. Petersburg’da siyasi çözümü bir kez daha zorlayacak. Rusya lideri Putin ise Esed’in kimyasal silah kullandığına ikna olmuş değil.

RESMİ GÜNDEM VERGİ REFORMU

G20’nin resmi gündeminde vergi ödemekten kaçınan büyük şirketler için alınacak tedbirler var. Hazırlık toplantılarında belirlenen 15 maddelik değişim paketi kabul edilirse, vergi sistemlerinde reform olacak. Gelirlerin denetiminin yanısıra kazanılan yerde vergilerin ödenmesi teşvik edilecek. Mali kriz sonrası yaşanan durgunluk, devlet borçları ve istihdam artırıcı tedbirler de masaya yatırılacak.

HABER AJANSI ZİRVE ÖNCESİ G20 ADASINI GEZDİ

Rusya’nın G20 zirvesi öncesi bir kısım basın mensuplarına düzenlediği tanıtım programına Türkiye’den Cihan Haber Ajansı davet edildi. G20 programlarının tümü şehir dışında, Fin Körfezi’nin güney kıyısında ve St.Petersburg merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Strelna kasabasında yapılacak. Dünya liderlerini, resmi heyetleri ve 3 bini aşkın gazeteci ordusunu karşılayabilmek için tenha kasabada yeni bir kent kuruldu. Bembeyaz çadırların içinde modern teknik cihazlarla donatılan basın merkezi, restoran, ikili gorüşme odaları ve teknik servis birimleri bulunuyor. Tüm zirve etkinlikleri 18’inci yüzyılda Deli Petro tarafından temelleri atılan Konstantinovski Sarayı etrafında gerçekleşecek.

St. Petersburg belediyesi Ulaştırma Komitesi başkanı Andrey Lızin verdiği bilgide onbinlerce misafirin geleceğini, bu nedenle Pulkova havalimanında charter uçuşların iptal edildiğini söyledi. Akdeniz ve Ege plajlarında Rusların en çok sevdiği kadife sezona tatil için gidebilmeleri için alternatifdüşündüklerini ifade eden Luzin, St.Petersburg-Moskova arasında günlük ek 11 tren seferi konulduğunu açıkladı. Belediye çalışanları tüm kenti temizlerken, caddeler, tren garları ve havalimanı G20 bayrakları ile donatıldı.

ST. PETERSBURG TÜRK YATIRIMCI BEKLİYOR

St.Petersburg Belediyesi Yatırım Komitesi Başkanı İrina Babük'e G20 hazırlıkları çerçevesinde Cihan Haber Ajansı’na yaptığı özel açıklamada Türk girişimcilerin kentte aktif olduklarını söyledi. İnşaat ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketlerine başarılı çalışmaları nedeni ile teşekkür eden Babük, “Pulkova havalimanının yeni bloklarını da Türk inşaat şirketleri yapıyor. Böylece G20’ye de katkı sağladılar. Yıl sonuna kadar yeni alanlar da kent sakinlerine hizmet vermeye başlayacak.” dedi. Kentin Türk yatırımcılar için kapılarının sonuna kadar açık olduğunu ifade eden Rus yetkili, komşu ülke Türkiye’den girişimcilerin St. Petersburg’daki fırsatları yeterince değerlendirmemesinden de şikayetçi oldu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER