ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:53

Rusya, enflasyonu düşürerek büyüme planlıyor

Rusya, enflasyonu düşürerek büyüme planlıyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Merkez Bankası Başkanlığı’na önerdiği ekonomi eski Bakanı Elvira Nabuillina Duma’dan onay aldı. Nabiullina, hedeflerinin enflasyonu düşürerek büyüme rakamlarının artırılması olduğunu açıkladı.

Enflasyon rakamlarının yüzde 3-4 gibi yarı yarıya indirme planları olduğunu, ancak ekonomik büyümeyi etkilemeden bunu yapabilmek için acele davranmayacaklarını söyleyen Nabiullina, Merkez Bankası’nın ekonomik büyümeyi teşvik edeceğini belirtti.

Enflasyon rakamlarının düşürülmesinin yatırımları teşvik edeceğini ve faiz oranlarının düşürülmesi için de manevra alanı bırakacağını kaydeden Nabiullina, 500 milyar doların üzerindeki rezervin ekonomik büyüme yönünde kullanılması ile ilgili kararın hükümete ait olduğunu kaydetti.

2013 için yüzde 5-6 ve 2014 için de yüzde 4-5 enflasyon rakamı hedefleri olduğuna değinen Nabiullina, 2015 sonrası aşamalı ve ekonomik duruma bağlı olarak yüzde 3-4 enflasyon rakamlarının hedeflenebileceğini belirtti. Başkana göre, yüzde 3-4 enflasyon rakamları için farklı kalitede ekonomik alt yapı gerekiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER