ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 16:34

Rusya: Cenevre-2’den sonuç çıkmayabilir

Rusya: Cenevre-2den sonuç çıkmayabilir


Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Mihail Margelov, Suriye’de kimyasal silahların imha edildiğini, ancak ülkede durumun giderek daha komplike hale geldiğini söyledi. Margelov’a göre Cenevre’de ikinci uluslar arası konferans toplansa bile sonuç alınabileceği konusunda kimse emin değil.

Interfax’a gelişmeleri değerlendiren Margelov, Arap Baharı kaynaklı olarak yerel oyuncular nedeni ile Suriye’de durumun giderek çıkmaz sokağa girdiğine değindi. Margelov, “Suriye’de iç savaş mezhep savaşına döndü. Bölgede Sünni ya da Şii egemenliği mücadele ediyor. Kimyasal silahların imhası yönündeki önerimiz Batının bombardımanını erteletti.” dedi.

ABD ve Avrupa’da içerde yaşanan gelişmelerin Suriye’nin içişlerine müdahaleye izin vermediğini kaydeden Rus diplomat, “Dış müdahale için içeriden destek zorunlu. Suriye’ye yönelik herhangi bir hava operasyonu için Batılı ülkelerin gerekli desteği yok. Arap ülkelerinde halkların dediği gibi, gemiler için rüzgar ters yönden esiyor…” ifadelerini kullandı.

Mısır ve Tunus dahil olmak üzere tüm Ortadoğu’da durumun istikrarsız olduğunu belirten Margelov, “Asker Mısır’da yönetime el koydu. Halkın etkin bir kısmı teokratik düzeni istemedi ve orduyu destekledi.” ifadelerini kullandı. Rus yetkiliye göre Mısır halkının durumu, fanatizm, kayırmacılık ve yolsuzluklar nedeni ile giderek kötüleşiyor.

Mevcut şartlarda Mısır, Tunus ve diğer Arap ülkelerinde gelişmeleri öngörmenin imkansız olduğuna değinen Margelov, Libya’nın da Somalileşme tehdidi altında olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER