ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:48

Rusya, Bişkek’ten sonra Oş’ta da askeri üs açıyor


Rusya’nın, Kırgızistan'ın kuzeyinden sonra güneyinde de askeri üs kurmayı planladığı bildirildi.

Kırgız basınında yer alan haberde, Rusya'nın Bişkek yakınlarındaki Kant askeri üssünden sonra ülkenin güneyindeki Oş vilayetinde bir askeri üs açmayı planladığı belirtildi. Haberde, Rusya hükümetinin Kırgızistan’da ortak askeri üssün açılması yönünde bir karar taslağı hazırlayarak onaylanması teklifinde bulunduğu iddia edildi.

Bu çerçevede Başbakan Dmirtri Medvedev’in üssün açılmasını öngören karar metnini 25 Şubat’ta Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sunduğu bildirildi. Özbekistan’a sınır Oş vilayetinde açılması öngörülen üsle ilgili karar taslağının onaylanması durumunda bunun yakın bir süreçte hayata geçirileceği belirtildi.

Haberde, üs talebinin Kırgızistan parlamentosunun Rusya tarafından inşa edilecek yeni hidroelektrik santrallerinin inşasına onay vermesinin hemen akabinde olmasına dikkat çekildi. Kırgız parlamentosu Jokurku Keneş (Yüksek Meclis) 21 Şubat’ta Rusya’nın Narın nehri üzerinde inşa edeceği yeni hidroelektrik santrallerinin inşasıyla ilgili karar tasarısını onaylamıştı. İki ülke Eylül 2012’de askeri üsler, yeni barajların inşası ve Kırgızistan’ın borçlarının silinmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Bu arada Rus Nizavisimiya Gazetesi, Rusya’nın yakın bir zamanda Kırgızistan’ın talebi üzerine ülkenin güneyindeki Oş vilayetinde askeri üs kuracağını duyurdu. Gazete, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in askeri üssün açılmasıyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Putin’e teklifte bulunduğunu öne sürdü. Üssün Fergana Vadisi’nde istikrarı ve güvenliği sağlamayı hedeflediği ileri sürüldü.

Öte yandan bölgedeki gelişmeleri yakından takip Özbekistan ise sınırlarına yakın Kırgızistan topraklarında olası Rus askeri üssüne karşı çıkıyor.

Kırgızistan’da hali hazırda Bişkek Manas Havaalanı’da ABD ve başkentten yaklaşık 40 kilometre doğuda ise Rusya’nın Kant askeri üssü bulunuyor.

Kırgızistan ABD'nin buradaki askeri varlığına 2014 itibariyle son vermeyi planlarken, Rusya'nın askeri varlığına ise Eylül 2012 itibariyle 15 yıl daha süre vermişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER