ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 10:31

“Rusya, ABD ve İngiltere, Suriye’de aynı hedefi öngörüyor”


İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye krizinin çözümü ile ilgili Cenevre’de uluslararası konferansın düzenlenmesine katkı sağlamak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cameron bir hafta önce Rusya’nın Karadeniz tatil kenti Soçi’de Putin’le bir araya gelmiş, Suriye krizine siyasi çözüm bulunması konusunda mutabakat sağlamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 7 Mayıs’ta yaptıkları açıklamada iki ülkenin Suriye’de tarafların da katılacağı uluslararası bir konferans yapılması konusunda anlaştığını duyurmuştu.

İngiltere Başbakanlık ofisinden yapılın açıklamaya yer veren Ria Novosti, Cenevre’de 10-12 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan konferansa Cameron’ın tam destek verdiğini belirtti.

Açıklamada, iki liderin bölgede diğer ortakları da dahil ederek süreci ileri taşıma konusunda mutabakata vardığı belirtildi ve Kuzey İrlanda’da 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak G-8 zirvesinde bir araya gelecekleri hatırlatıldı.
Londra’dan yapılan değerlendirmede, “ABD, Rusya ve İngiltere aynı hedefi paylaşıyor. Çatışmalar ve ölümler sona ermeli. Geçiş hükümeti tam bir icra yetkisine sahip olmalı. Geçiş hükümeti tarafların onayı ile Suriye’nin bütünlüğünü ve kurumlarını koruyacak şekilde yapılanmalı…” ifadeleri yer aldı.

Kremlin’den yapılan açıklamada da Cameron ve Putin’in telefonla bir görüşme yaptıkları ve Cenevre’de yapılması planlanan konferansı ele aldıkları belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER