ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2014 Cumartesi 19:27

Rusları korkutan altın kulak!

Rusları korkutan altın kulak!

Altın kulak şeklinde bulunan külçe üzerinde şifreler olması dikkat çekti.


Sivri bir kulağı andıran 72 kilogram ağırlığndaki külçenin 13 Haziran Cuma günü bulunması olayı daha da gizemli yaptı. Sibirya'nın İrkutsk Bölgesi’nin Ugahan maden yatağında eşi benzeri olmayan altın külçe bulundu. Hristiyanlık aleminde 13. Cuma'nın uğursuz kabul edilmesi nedeniyle sivri altın külçesine 'Şeytan Kulağı' adı verildi.

Bugüne kadar ele geçirilen en ağır külçe 6.6 kilogramdı. Külçenin değerli metalleri çöp ve çakıldan ayıran cihaz tarafından bulamamış olması da ayrı bir ilginçlik katıyor. Maden arayıcıları da külçeyi başlangıçta taş olarak benimseyip onu bir köşeye fırlattılar. Ancak, bunu daha sonra demirleri düzleyen işçi buldu. “Şeytan Kulağı” şu ana kadar İrkutsk Bölgesi’nde bulunan en büyük külçelerden biri olma özelliği taşıyor. Ancak bu külçe içeriğinde çok az altın bulunan toprak tabakasının yer aldığı yeni maden yatağında bulundu.

Şimdi ise uzmanlar bu tür külçelerin tek olarak yer almadığından dolayı bu şekildeki bir külçenin daha bulunma ihtimalinin yüksek olduğunu bildiriyorlar.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER