ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:34

Ruslar, ‘Putin’siz Rusya’ sloganına destek vermiyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in üçüncü dönem Kremlin’e çıkışının yıl dönümünde gerçekleşen ankete göre vatandaşların yarıdan fazlası Rus lidere güvendiğini, seçim olması durumunda Putin’e oy vereceklerini açıkladı.
Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin (FOM) yaptığı çalışmaya göre gelecek Pazar günü seçim olması durumunda halkın yüzde 48’i Putin’e oy verecek. Rusya’nın 204 ayrı yerleşim biriminde 3 bin kişi ile görüşerek yapılan ankete göre, muhalif isimlerin hiç biri yüzde 10’un üzerine çıkamadı.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’ne (VTsIOM) göre de halkın yüzde 48’i siyasetçiler listesinde Putin’e güvendiklerini açıkladı. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in yüzde 15 güven desteği bulduğu ankette, Komünist Parti lideri Genadi Zyuganov yüzde 9, Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski yüzde 7 ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise yüzde 5 destek buldu.

Levada Araştırma Şirketi’nin yaptığı çalışmaya göre ise vatandaşların yüzde 62’si “Putin’siz Rusya” sloganına karşı. Halkın yüzde 8’i Putin’in görevi bırakmasını isterken, yüzde 16 ayrılmasını kısmen destekliyor.

“2018 seçimlerinde kimi başkan olarak görmek istersiniz?” sorusuna ise ilginç cevaplar geldi. Vatandaşların yüzde 26’sı şimdiden Putin’in dördüncü dönem de iktidarda olmasını istiyor. Yüzde 14 Putin’in politikalarını uygulayacak bir ismi tercih ederken, yüzde 41 Rusya’nın sorunlarına farklı bir çözüm bulacak ismin başkan olmasını talep ediyor.

Halkın yüzde 30’u Putin’in dördüncü dönem başkan olmasına karşı değil. Yüzde 16 Medvedev’i ikinci kez Kremlin’de görmek istediğini belirtirken, yüzde 15 Putin’den bağımsız yepyeni bir ismin başkan olmasına sıcak bakıyor. Halkın yüzde 20’si ise 2018 için henüz karar verebilmiş değil.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER