ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 12:20

Rus uzmanlardan Osmanlı yorumu

Rus uzmanlardan Osmanlı yorumu

Rus uzmanlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıl sonra Osmanlı’nın borçlarını ödediği hatırlatıldı.


Rusya’nın RBK televizyonunda yayınlana “Türk İmparatorluğu’nun Çöküşü” adlı programda Rus uzmanlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıl sonra Osmanlı’nın borçlarını ödediği hatırlatıldı.

Gazeteci Janna Nemçova’nın sunduğu programa uzman Yan Melkumov ve Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Uzmanı Aleksandr Vasilyev katıldı. Programda Nemçova, Türk beyliklerinin güçlenerek dev Osmanlı devletini kurduğunu ve Osmanlı’nın 600 yıl geniş topraklar üzerinde büyük bir imparatorluk olarak ayakta kaldığını kayd etti. Osmanlı'nın kuruluşu ve uzun yıllar ayakta kalmasının sırrı ile ilgili bir soru üzerine Melkumov, “ Bu konuda çok sayıda yüzlerce bilimsel araştırma ve tezler yazıldı. Önemli olan Osmanlı’nın yayıldığı bölgelerdeki dini tolerans politikaları. Osmanlı o bölgelerdeki diğer dini temsilcilerinin yerel idari kurumlarda yer almasını sağladı. Yeter ki onlar Sultan’ın yönetimini tanısın. Ayrıca Osmanlı iyi bir coğrafyada kuruldu. Tüm ticari yollar buradan geçiyordu.” dedi.

OSMANLI MUSEVİLERE KUCAK AÇTI

Gazeteci Nemçova, Osmanlı’nın Avrupa’daki baskılardan kaçan Musevi toplumuna kucak açtığını anlatırken, uzman Melkumov, “Osmanlı üretici sınıfını göz bebeği gibi koruyordu. Musevi toplumunun tüccar sınıfını da davet ettiler.” şeklinde konuştu.
Şarkiyat uzmanı Vasilyev ise Osmanlı’nın zengin kaynaklara sahip olduğunu ifade ederek zengin devlet olduğunu vurguladı. Gayri Müslimlerin Osmanlı’da huzur içinde yaşayarak ticaretle uğraştığını ve vergisini ödediğine işaret eden Vasilyev, Osmanlı’nın İslam hoşgörüsünü övdü. Uzman, İslam hoşgörüsü sayesinde İstanbul’da Rumların elit toplumu içinde faaliyet gösterdiğini, bazı idari kurumlarda yer aldığını örnek gösterdi.

KIRIM SAVAŞI SONRASI ALINAN DIŞ BORÇ ÇÖKÜŞE NEDEN OLDU

Osmanlı’nın 19.yüzyılda Kırım savaşı nedeniyle dış ülkelerden borç aldığını hatırlatan gazeteci Nemçova, Viyana kapısından geri dönen Osmanlı’nın çöküş sürecinin temelini atıldığını iddia etti. Borçlanmanın çöküş sürecini hızlandırdığını anlatan uzmanlar, ilk önce 1854 yılında Kırım Savaşı başlangıcında İngiltere’den 200 bin sterlin aldığını hatırlattı. Rus uzmanlar, yabancı bankaların Osmanlı’ya verdiği borçlar için çok yüksek komisyon aldığını da ifade etti.

Borçları ödemede sıkıntı çeken Osmanlı’nın daha sonra borç ve faizlerinin ödemesine son verdiğini kaydeden uzmanlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin tam 100 yıl sonra 1954’de bile Osmanlı’nın borçlarını ödediğine dikkat çekti. Gazeteci Nemçova ve uzman Vasilyev, Türkiye’nin borcuna sadık en güvenli ülke olduğunu ifade etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER