ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 23:10

Rus uzmanlar: Türkiye, Suriye’de barış sürecinde aktif rol üstlenmeli

Rus uzmanlar: Türkiye, Suriyede barış sürecinde aktif rol üstlenmeli


Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 40 kişinin öldüğü ve 100’ün üzerinde kişinin yaralandığı saldırı ile ilgili Rus uzmanlar önemli tespitlerde bulundu.

Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) özel açıklamada bulunan Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Orta Asya ve Orta Doğu Masası Başkanı Yelena Suponina, "Öncelikle Türkiye halkına derin başsağlığımı bildiriyorum. Patlamalarla ilgili çok faktör olabilir, PKK faktörü dahil. Ama şu apaçık belli ki bölgeyi istikrarsızlaştırmak isteyen güçler var. Suriye'de savaş Türkiye ve komşularını çok olumsuz etkiliyor. Bu kanlı savaş bir an önce sona erdirilmeli. Bölgede aşırılıkçılık tırmanıyor. Savaş sürüyor ve bu da bölgeyi kötü etkiliyor. Tarafların artık masaya oturması lazım. Burada Türkiye'ye özel görev düşüyor. Ankara, geçici hükümetin oluşturulması için tarafları masaya oturtmak bağlamında arabuluculuk çalışmalarını artırmalı." çağrısında bulundu.

Russia in Global Affairs dergisi genel yayın yönetmeni Fyudor Lukyanov da, Türkiye'nin yeni siyasi sürecin oluşturulmasında rol alması gerektiğini söyledi. Rus uzman, "Terör saldırısı ile ilgili çok faktör olabilir. Çünkü Türkiye derin bir şekilde Suriye sorununa girmiş bulunuyor. Suriyeli mültecilerin barınması, muhaliflere destek ve başka faktörler. Türkiye'nin artık bunlardan kopması zor olasılık. Kürt faktörünü de unutmamak lazım. Suriye'de savaş büyüyor, komşularına sıçrıyor. Türkiye'deki son terör saldırısı örneğin. Dışarıdan askeri operasyona bugün kimse olumlu bakmıyor. Riski büyük. Türkiye, ABD ve Rusya'nın desteklediği yeni siyasi sürecin oluşturulmasına destek vermeli ve rol oynamalı. Taraflar masaya oturmalı, konferans organize edilmeli. Eğer son siyasi çabalar başarısızlıkla sonuçlanırsa, Suriye'de savaş daha da artacak ve komşularını olumsuz etkilemeye devam edecek." şeklinde konuştu.

Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlama, tüm görsel ve yazılı Rus medyasının geniş yankı buldu. Ria Novosti, İnterfaks, İtar-Tass, Vestnik Kavkaza (VK), RBK ajansları, 1. Kanal, Rossiya-1, Rossiya-24, NTV ve başka önemli televizyon kanalları ve Gazeta.ru, Newsru.com, Slon.ru ve başka haber portalları, Kommersant, Rossiyskaya, Vedomosti ve başka önemli gazetelerde Türkiye'deki gelişmeler dakika dakika yer aldı.

Saldırıyla ilgili Rusya Federal Turizm Servisi (Rosturizm) basın sözcüsü İrina Şegolkova, "Bizim turistlerimiz o bölgeyi genelde ziyaret etmiyor. Ama yine de resmi bilgilerin elimizde olması için Rusya elçiliğiyle temas halindeyiz." dedi. Ölenler arasında Rusya vatandaşlarının olmadığını ifade ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER