ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:05

Rus uzman: Türkiye’nin zayıflamasını isteyenler var


Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve en az 42 kişinin yaşamını yitirdiği ve 100’den fazla vatandaşın da yaralandığı saldırı ile ilgili Rus uzmanlar Cihan Haber Ajansı’na değerlendirmede bulundu.

St. Petersburg Servis ve Ekonomi Üniversitesi Profösörü Valeri Takazov, saldırılardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi ve Türk halkına başsağlığı diledi. Takazov, “Bir Rus olarak Türk halkının acısını kendi acım gibi görüyorum. Umarım bölge halkı en kısa zamanda acılarının sarabilir. Bölgede birçok ülke Türkiye’nin zayıflamasını istiyor. Ayrıca büyük çapta bölgede yaşayan göçmenler var. O yüzden gelecekle ilgili tahmin yapmak çok zor.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’Yİ DE SURİYE’DEKİ SAVAŞIN İÇİNE SOKMAK İSTİYORLAR

St. Petersburg Smolni Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümü üyesi Doçent Dr. Dimitriy Ruşin de Türk halkına baş sağlığı dilerken, gerçekleşen patlamalardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Türkiye’nin çok hassas bir coğrafyada yer aldığını ifade eden Ruşin, bu yüzden farklı kesimlerin bölgede karışıklık çıkarma amacını taşıdığını söyledi.

Bölgedeki patlamanın, Suriye’deki savaşın Türkiye’yi de içine alacak şekilde genişlemesini amaçlayan güçlerin olabileceğine değinen Ruşin, “Çok dikkatli adımların atılması lazım. Sağduyu ön plana çıkarılmalı.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER