ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 13:02

Rus uzman: Operasyon olacak, ancak Esed devrilmeyecek

Rus uzman: Operasyon olacak, ancak Esed devrilmeyecek


Rusya Bilimler Akademisi’nden siyasi uzman Anatoli Yegorin, Batının Suriye’ye yönelik bir operasyonunun artık kaçınılmaz olduğunu, ancak Beşşar Esed rejiminin devrilmeyeceğini söyledi.

Interfax’a açıklamada bulunan Yegorin, “ABD ve müttefiklerinin Suriye operasyonu kaçınılmaz. Ölçek ve zaman açısından çok sınırlı bir operasyon olacak. Bunun Suriye ordusu ve muhalif güçler arasındaki dengeyi değiştirmesi imkansız.” dedi.

Amerika’nın operasyonda neler yapacağını değerlendiren Rus uzman, “Tek bir şey yapacak. Akdeniz’de bulunan dört savaş gemisinden bir dizi Tomahawk füzesi gönderecek. Büyük bir ihtimalle 100-200 arası bir füze.” bilgisi verdi.

Tüm füzelerin planlanan hedefleri vurması durumunda bile bunun Esed rejimine kısmi zarar vereceğini kaydeden Yegorin, “Bu füzelerin Suriye ordusunun saldırı kapasitesini olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum…” tespitinde bulundu. Rus yapımı Buk ve Pantsir füze ve hava savunma sistemlerinin olduğunu, sistemin güdümlü füzelere karşı tam olarak konuşlandığını hatırlattı.

ABD’nin kimyasal silah kullanımı nedeni ile prensip olarak Suriye’yi cezalandırma kararı aldığını vurgulayan Rus uzman, “Suriye’ye yönelik füze saldırısı birkaç günden fazla sürmez. Kara harekatı planlanmıyor. Bu 2003’te Irak’a yönelik yapılan operasyona göre çok önemli bir farklılık arz ediyor. O dönemde kara harekatı ilk günden planlanmıştı.” şeklinde konuştu.

ABD’nin kırmızı çizgilerinin hiçbir zaman geçilemeyeceğini dünyaya göstermek için bir operasyon olacağına dikkat çeken Yegorin, “ABD’nin gönüllü koalisyonun oluşumunda da bazı problemleri var.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER