ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 11:29

Rus tarihçi 'Azerbaycan gerçeğini yazdı


Rusya’nın ünlü Kafkasya tarihi akademisyeni Prof.Dr. Rudolf İvanov’un “Azerbaycan gerçeği, Rus ziyareti ve Fars motifleri” adlı tarihi kitabının tanıtımı Moskova’da Rusya Yabancı Edebiyat Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Kitabın tanıtım törenine; Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu, Haydar Aliyev Vakfı Rusya Temsilciliği yetkilileri, Azeri diplomatlar, Rus bilim adamları ve Moskova’da yaşayan Azeri diasporasının temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Bülbüloğlu, tarihçi İvanov’un Azerbaycan’ın tarihi gerçeklerinin tanıtılmasında önemli rol oynadığını kaydetti. Azeri elçi, “Aziz dostumuz İvanov, Azerbaycan tarihi için çok önemli eserlere imza attı. Arşivlerde önemli çalışmalar yaptı. Kendisi Azerbaycan’ın gerçekleriyle ilgili tarihi kanıtlar ve belgeler ortaya çıkarıyor. Rus siyasi uzman, toplum ve Rus yöneticilerine de bu eserlerin büyük bir faydası olacağına inanıyorum. Çünkü Rusya asırlardır Kafkasya bölgesinde bulunuyor.” dedi.
Rusya’da faaliyet gösteren Ocak Kültür Cemiyeti Başkanı Prof.Dr. Tofik Melikov da İvanov’un kitabında çok tarihi gerçeklerin bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu eser Azerbaycan, Güney Kafkasya ve Rusya tarihini araştıranlar için çok önemli.” dedi.
Uzun yıllar tarih hakkında yalan eserlerin yazıldığına ve toplumun aldatıldığına işaret eden Azeri bilim adamı, “Ne yazık ki arşivler açıldığı zaman başka tarihi gerçeklerle karşılaştık. Sayın İvanov sizin yaptığınız bir bilimsel kahramanlık!” övgüsünde bulundu.

İvanov da yaptığı konuşmasında Azerbaycan’ı çok sevdiğini ifade ederek, “Savaş sonrası Bakü’de askerlik okulunda eğitim aldım. İkinci Dünya Savaşı’na küçük yaşlarda katıldım ve sonra Bakü’ye eğitime gönderildim. Bakü her zaman hayatımda güzel bir kent.” diyerek duygularını anlattı.

İvanov Azerbaycan devletinin kurucusu merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in 1980’li yıllarda Sovyetler Birliği Başbakanı Birinci Yardımcısı görevindeyken çalışmalarından çok etkilendiğini de hatırlattı. İvanov, “Aliyev’in o dönemde faaliyetleri muazzam ve unutulmaz. Dolayısıyla Azerbaycan sevgimin artmasına vesile oldu” diyerek Azerbaycan için her zaman tarihi gerçeklerin ortaya çıkarılmasında büyük işler göreceği vaadinde bulundu.
Kürsüye çıkan diğer konuşmacılar da tarihçi akademisyenin sayesinde Rus toplumunun Azerbaycan halkının tarihiyle ilgili bazı gerçekleri öğrendiğini belirterek şükranlarını iletti.

Merasimde gazetecilere açıklama tarihçi İvanov, “Sovyetler döneminde Azeriler kendi gerçek tarihlerini bilmiyordu. Kahraman olmayan insanları Azeriler “kahraman” diye tanıyorlardı. Dolayısıyla Azerbaycan tarihini araştırmakla, yeni Azeri kuşağının onurlu ve mükemmel bir tarihine sahip olduğunu ortaya koymaya çalıştım. Şahsen ben Azeri tarihinde yazdığım tüm kahramanlardan etkilendim. Bir daha Azeri halkına bu güzel tarihi ve memleketleri ve samimi olduklarından dolayı içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bir asker olarak eğer Azerbaycan’a bir şey olursa her zaman Azeri halkının yanında olacağım. Azerbaycan benim ülkem!” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER