ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2013 Salı 18:59

Rus parlamentosundan ekonomik suçlara af

Rus parlamentosundan ekonomik suçlara af


Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı (Duma) ekonomik suçlarla ilgili af ilan etti. Duma kararına 298 milletvekili evet oyu verirken, bir milletvekili çekimser oy kullandı. Karar için 226 oy gerekiyordu.

Ekonomik af kararı 6 ay sonra uygulamaya girecek. Karara göre, Rusya Ceza Kanunu’nun 27. maddesi gereği hapis cezasına çarptırılan veya suçlanan şahıslar serbest bırakılacak. Af uygulamasında şahısların daha önce aldığı cezanın süresi de göz önünde bulundurulmayacak. Aftan sadece mahkumlar değil, şartlı ceza alan şahıslar da yararlanacak. Aftan yararlananlar, zarar verdiği kişilerin malını iade etmek veya zararı telafi etmek zorunda olacak.

Rus basını, af kararının sadece Duma yetkisini kapsadığını ve üst kanat Federasyon Konseyi’nde onaylanmasına gerek görülmediğine işaret etti. Haberlere göre, Rusya Devlet Başkanı’nın söz konusu belgeyi onaylanmasına da ihtiyaç yok. Resmi gazetede yayınlanmasının ardından af kararnamesi yürülüğe girecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İş dünyası Ombudsmanı Boris Titov’un Mayıs ayında önerdiği ilk ekonomik af taslağını reddederken, daha sonra bunda revizyona ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

Diğer taraftan çıkan affın Yukos’un eski sahiplerinden Mihail Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev’i kapsaması beklenmiyor. 50. yaş günü nedeni ile Haziran ayı sonunda Moskova’da Hodorkovski’ye destek mitingi düzenlenirken, polis taşkınlık yapan bazı göstericileri göz altına almıştı.

Rusya Devlet Başkanlığı Duma Temsilcisi Garry Minh’e göre aftan en az 3 bin kişi yararlanabilecek. Rusya Sivil Haklar Komisyonu Başkanı Pavel Kraşeninnikov’a göre ise bu sayı 10 bine kadar çıkabilir. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER