ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:46

Rus ordusunda alarm

Rus ordusunda alarm


Kremlin İdari Başkanı Sergey İvanov, Rus ordusunun 1 milyonun altında olmasının tehlike sinyalleri anlamına geldiğini, en azından bu seviyenin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’nın verilerine göre 2012 sonu itibari ile Rus ordusu 800 bine kadar geriledi. 27 yaşına kadar askere gitmekten kaçabilen gençlerin sonrasında orduya alınmaması asker alımlarında olumsuz etki yapıyor. Azalan nüfusun yanı sıra, orduda kötü muamele ve yaşam koşullarının sıkıntılı olması gençlerin askere gitme isteklerini kırıyor.

Komsomolskaya Pravda gazetesine özel açıklamada bulunan eski Savunma Bakanlarından İvanov, “Daha az sayıda insanın askere gitmesi ülkemiz için çok tehlikeli. Rusya, Lüksemburg ya da Belçika değil. Çok farklı bir coğrafyada bulunuyoruz. Bir de nükleer gücümüz var.” uyarısında bulundu.

Rusya 2008’de açıkladığı plan çerçevesinde 1,2 milyon olan asker sayısını 1 milyona çekme kararı almıştı. Eski Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’un programına göre komutan sayısı da 355 binden, 150 bine çekilmesi öngörülüyordu. Sonrasında yapılan revize ile komutan sayısı yeniden 220 bine çıkarılmıştı.

ABD İLE ANLAŞMA UMUDU YOK
ABD’nin füze kalkanı çalışmaları ile ilgili de değerlendirmede bulunan İvanov, “Ben henüz tünelin ucunda herhangi bir ışık görmüyorum. Küresel güçler ve güvenlik yapılanmasında değişim yok. Bizim mevcut şartlarda alternatif silahlanmadan başka çaremiz kalmadı.” hatırlatmasında bulundu.

Rusya’nın ve ABD’nin güvenlik bakışlarının farklı olduğuna değinen İvanov, “Bir taraftan radikal akımlar, diğer taraftan nükleer füzeler elde etme çabasında olan Kuzey Kore var. İran füze teknolojilerini geliştiriyor. Ben bu ülkelerin düşmanımız olduğunu söylemiyorum. Çevremizdeki bir çok ülkenin kısa ve orta menzilli füzesi var. Bunlar ABD’ye ulaşmaz, ancak bize rahat ulaşabilir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER