ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:25

"Rus ordusu bizi bir haftada bitirir"


İsveç Genelkurmay Başkanı Sverker Göranson’un, olası bir saldırıda Rusya’nın 1 haftada ülkesini bitireceği yönündeki açıklamaları İsveç’te büyük tartışmaya neden oldu. İsveç Savcılığı, “devlet sırrını açıkladığı” gerekçesiyle Göranson’ın cezalandırılmasını talep etti.

Kommersant gazetesine göre,İsveç’in NATO üyeliğinin önemine işaret eden Göranson, “Biz hiç bir zaman kendi başımıza Sovyetler Birliği ve Rusya’yı yenecek kadar güçlü olamadık. NATO veya ABD’ye ihtiyacımız var.” dedi.

İsveç Genelkurmay Başkanı, Ağustos 2008’de patlak veren 5 günlük Rus-Gürcü savaşını konuyla ilgili örnek gösterdi. Kommersant, Göranson’un bu açıklamalarının İsveçli mercilerin sert tepkisine neden olduğunu yazdı. İsveç devlet güvenliği ile ilgili Savcılık Kurumu Başkanı Tomas Lindstrand, “Böyle bir bilgi, İsveç’e karşı tutumu olan ülkeler için önem arz ediyor.” diyerek konunun araştırılmasını talep etti. Savcıya göre Göranson, İsveç Savunma Bakanlığı’nın gizli bilgilerine atıfta bulunmuş ve bu devlet sırrını yayınlamakla ülke güvenliğine zarar verdi.

Rus basını, İsveç Genelkurmay Başkanı’nın tartışmalı açıklamalarının ülkenin NATO üyeliği öncesinde yapıldığına dikkat çekti. NATO üyeliğine karşı çıkan İsveç vatandaşlarının sayısının yüzde 32’ye indiği de gelen haberler arasında. İsveçlilerin yüzde 29’u NATO üyeliğine “evet” derken, geçen yıl “hayır” diyenlerin sayısı yaklaşık yüzde 50’ye çıkmıştı.

Halen NATO üyesi olmayan İsveç, tüm askeri birliklerini NATO standartlarında eğitiyor ve ittifakla yoğun işbirliğini sürdürüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER