ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 10:14

Rus NATO’su barış gücü olarak göreve hazır

Rus NATOsu barış gücü olarak göreve hazır


Rusya öncülüğünde kurulan Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi ülkelerin oluşturduğu Kolektif Operatif Müdahale Gücü (CORF), üçüncü ülkelerde barış gücü olarak görev alabilmek için Birleşmiş Milletler’le (BM) görüşmelere başladı.

Rusya'nın Interfax Haber Ajansı'na açıklamada bulunan KGAÖ Rusya Temsilcisi Igor Lyakin-Frolov, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği’nin yaptığı gibi, CORF’un da üçüncü ülkelerde barış gücü olarak görev alabileceğini söyledi.

“Avrupa Birliği tecrübesinin benzerini biz de yapabiliriz. BM sekretaryası ile bu yapının oluşumu için çalışıyoruz. Bizim de barış gücü potansiyelimiz var.” ifadelerini kullanan Frolov, “Bu gücün kullanımı ile ilgili konu görüşmeler sonunda şekillenecek.” dedi.

CORF yapısında yaklaşık 20 bin askeri personel yer alıyor. Bunların yarısı ise Rusya’dan. Barış gücü olarak görev alabilecek asker sayısı ise 4 bin civarında.

Yurt dışında görev alabilmelerinin belirli şartlara bağlı olduğunu kaydeden Rus yetkili, “Öncelikle barış gücü askerlerini görev alınacak ülkenin talep etmesi gerekiyor. İkinci olarak bu görev BM çatısı altında gerçekleşecek.” dedi.

CORF birliklerinin Afganistan’da görev alıp alamayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Frolov, “Teorik olarak bu mümkün. CORF içinde yer alan ülkelerin oy birliği ile karar vermesi gerekiyor. Ancak gündemde bu konu yok. CORF birliklerinin Afganistan topraklarında bulunması gibi bir perspektifimiz yok.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER