ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 22:41

Rus gazeteci serbest, Türkiye’yi terk etmesi istendi

Rus gazeteci serbest, Türkiyeyi terk etmesi istendi


Rus muhalif Novaya Gazeta muhabiri Arkadi Babçenko, Taksim’de polis tarafından göz altına alınmasının ardından bugün çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Ancak Türk makamları Rus gazeteciden Pazar gününe kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

Novaya Gazeta’da yer alan bilgiye göre Babçenko 01.40’da İstanbul’dan Moskova’ya hareket edecek ve 05.55’te de Şeremetyevo Havalimanı’na inmiş olacak. Rusya’nın İstanbul başkonsolosluğu Rus gazetecinin Türkiye’den gönderildiği bilgisini doğruladı.

Babçenko dün bölgede fotoğraf çekmeye çalışırken güvenlik birimleri ile tartışma yaşamış, ardından da gözaltına alınmıştı. Rus gazeteci açıklamasında polisin kendisini dövdüğünü ve ayaklarından dolayı kalkamadığını iddia etmişti. Ekho Moskvı radyosuna açıklamada bulunan Babçenko, “Sol ayağımı hareket ettirmekte zorlanıyorum. Sağ ayağım da ağrıyor.” dedi.

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Nikolay Kuzovenko, gazetecinin serbest bırakıldığını, sonrasında da sınır dışı edilmek üzere götürüldüğünü belirtti.

Babçenko’ya destek vermek isteyen birkaç gösterici ise Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği önünde toplanarak pankart açtı. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER