ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 14:44

Rus diplomattan Türkiye'ye övgü


Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Anvar Azimov, Türkiye’nin kısa zamanda Avrupa Birliği’ne üye olmasını ihtimal dışı görmediklerini söyledi.

AB ile Türkiye’nin aktif bir diyalog sürecinde olduğuna işaret eden Azimov, “Muhtemelen Türkiye, önümüzdeki birkaç yıl içinde AB üyesi olacak. Bana göre, Türkiye bunu zaten çoktan hak etmişti.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve AB ülkeleri arasında vize kolaylıklarının sağlanması ile ilgili devam eden sürece değinen Azimov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek ay AB liderler zirvesine katılacağını, burada temel gündemin de vizelerle ilgili konu olacağını söyledi.

“Soruyu ileriye doğru mu gitmek ya da gitmemek?” olarak tanımladıklarını ve gelecek yıl boyunca bunun netleşeceğini kaydeden Azimov, “2013 sonuna kadar bu anlaşma konusunda ilerleme sağlanamazsa, Rusya bundan bir çıkarım yapacak… İlerlemede bazen yavaş olabiliyoruz. Ancak geri gidiş yeterince hızlı olabilir…” uyarısında bulundu.

21 Aralık’ta Brüksel’de gerçekleşecek Rusya-AB zirvesinde vizelerin kolaylaştırılması ile ilgili anlaşmanın imzalanmasını beklemediklerini ifade eden Rus diplomat, “Modernize edilmiş yeni anlaşma hazır. Yıl başında imzaya sunulabilir. Ancak zirvede imzalanması zor.” dedi.

Azimov, 17 AB ülkesinin Rusya ile vizeleri kaldırmaya sıcak baktığını, 10 ülkenin de buna karşı çıktığını söyledi. Özellikle eski doğu bloku ülkeler, Rusya ile AB arasında ilişkilerin gelişmesine olumlu bakmıyor.

Moskova, daha önce de bir kısım Avrupa ülkelerinin vize konusunda Soğuk Savaş mantalitesine sahip olduğunu, Rusya’ya karşı bunu siyasi seviyede kullanmak istediği eleştirisi getirmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER