ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 16:29

"Rumların müsamaha göstermeyeceğiz"

"Rumların müsamaha göstermeyeceğiz"


KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum Yönetimi’nin, Kıbrıslı Türkleri izolasyon altında tutmak için uyguladığı oyalama taktiklerine sonsuza kadar müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Israel Today, Kuwait Times, Interfax gibi basın kuruluşlarından yaklaşık 20 gazeteciyi kabul etti. Özgürgün yabancı basın temsilcilerine yaptığı açıklamada, Rum tarafının Kıbrıs konusunu çarpıttığını kaydetti.

Kıbrıs Türklerine her alanda uygulanan ambargoları da anlatan Özgürgün, “İzolasyon, halkımızın ekonomik ve sosyal gelişimini kaçınılmaz olarak olumsuz etkilemektedir.” dedi. Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin olarak ise Özgürgün, “Üzülerek belirtmeliyim ki, Kıbrıslı Rumların uzlaşmaz ve zamana oynama tutumları nedeniyle müzakere sürecinde çıkmaza girilmiştir." şeklinde konuştu.

1968 yılından beridir müzakerelerin devam ettiğini ancak Kıbrıs Rum tarafının sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanınmasından sonra taraflar arasında bir dengesizlik oluştuğunu aktaran Özgürgün, "Bu dengesizlik, Kıbrıslı Rum liderliğinde, Kıbrıs Türk tarafı ile yeni bir ortaklık kurması yönünde herhangi bir motivasyon bırakmamaktadır."diye konuştu.

Şubat 2013’te yer alacak Kıbrıs Rum Başkanlık seçimlerinin ardından müzakerelerin yeniden başlamasını bekleyip beklemediği sorusuna Özgürgün, “Müzakerelerin Şubat 2013’ün ardından başlayacağından emin değilim. Çok umutlu değilim.” dedi.

Bir gazetecinin Kıbrıslı Türk yetkililerin çözüm için Kıbrıslı Rum halkı ile direkt temas kurup kurmadığını sorusuna karşılık Özgürgün, Kıbrıslı Rumların bir Kıbrıslı Türkü bakan olarak kabul etmediğini dile getirdi. Kıbrıslı Türklerinin adada azınlık olarak görüldüğüne vurgu yapan Özgürgün, Kıbrıslı Türk Dışişleri Bakan’nın Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı ile görüşme yapmasını, hatta müzakerelerde dahi yer almasını kabul etmediğinin altını çizdi.

Kıbrıslı Türklerin adada azınlık olmadığını, Kıbrıslı Rumlarla eşit olduğunu kaydeden Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının hiç bir zaman Türkiye ile birleşmeyi savunmadığını, ancak Kıbrıslı Rumların her zaman Yunanistan ile bağlanmayı konuştuğuna işaret etti.

İzolasyonların kaldırılması yönünde planının sorulması üzerine Özgürgün, Avrupa Konseyinin Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılması gerektiği yönünde Annan Planı döneminde alınan 1376 numaralı kararının arkasında durmadığını belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER